تربیت اسلامی کودکان نسل آینده را از آسیب‌های اجتماعی مصون می‌دارد

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی ظهر امروز در کنفرانس تخصصی حقوق کودک که در بهزیستی سنندج برگزار شد، به اهمیت رعایت حقوق کودک اشاره کرد و گفت: همانطور که اسلام دین جامع و کاملی است  به همه نیازمندی‌های بشر  توجه کرده داشته و  همه  حق و حقوق‌ها  را در جایگاه خود رعایت می‌کند.

وی افزود: در قوانین اسلامی، خداوند بزرگ به بشر اختیار انتخاب و تکامل داده ولی انسان خود مسوول اعمال و رفتارش است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان به حقوق واقعی کودک گریزی زد و گفت: در سرتاسر تاریخ حیات بشری در  برخی جوامع نسبت به یک سری از حقوق‌ها از جمله حق آزادی‌های بشر، حقوق زنان و کودکان ظلم شده است.

حسینی شاهرودی افزود: در دین مبین اسلام به معیارهای خانواده توجه ویژه شده است آنچنان که بندگان صالح از خداوند، همسر و فرزندانی که مایه فخر و مباهات باشد خواستار شده‌اند.

حسینی شاهرودی تصریح کرد: اساسی‌ترین مسئله در  تربیت کودک پرورش آنان برای نسل آینده به شکل مطلوب و بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی است که آنان را از آسیب‌های اجتماعی مصون می‌دارد.

وی افزود: اگر آرامش، امنیت  و عشق ورزی در کانون  خانواده  حاکم  باشد، کودک حقوق خود را شناخته و  بسیاری از مسائل کودک ازاری در جامعه حل می‌شود.

وی تاکید کرد: در دین اسلام  بارها احساس مسوولیت والدین نسبت به پرورش و رشد کودک در محیطی آرام و بدون تنش تاکید و سفارش شده است.

نماینده ولی فقیه در کردستان افزود: بلوغ فردی و تحولات در جسم زمینه ای برای رسیدن فرد به  مرحله تکلیف پذیری فراهم می‌کند  و او  از حالت کودکی خارج می‌شود لذا سن بلوغ برای دختران و پسران طبق قوانین اسلامی  مشخص است و در همه سطوح مسوولیت‌های وی را بر اساس سن تکلیف پذیری، تعیین می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: برخی از دختران در سن پایین به رشد می‌رسند ولی برخی این توانایی راکسب نمی‌کند لذا پذیرش مسوولیت هایی در هر فردی بر اساس بلوغ و رشد متفاوت است.

 وی با اشاره به شناخت حقوق کودک در اسلام بیان کرد: اولین حقی که برای هر فرد  قایل می‌شود حق حیات است تاجایی که پیامبر اکرم(ص) که اشرف مخلوقات است به کودکان سلام و  با آنها بازی می‌کرد و احترام ویژه ای برای آنان قائل بود.

وی با بیان اینکه حقوق کودکان برابر با بزرگسالان و در برخی جهات بر آن ارجحیت دارد، گفت:  کودکان در برخی جهات خصوصا برای حفظ سلامت جسمانی و روحی آنان تغدیه،  بهداشت، آموزش، امنیت و تربیت از بزرگسالان توجه بیشتری لازم دارند.

نماینده ولی فقیه در کردستان رعایت تساوی حق و حقوق میان کودکان را وظیفه والدین عنوان کرد و گفت: اما دختران به علت حساسیت‌های ویژه عاطفی نیازمند توجه بیشتر والدین هستند./

 

منبع:خبرگزاری فارس

همچنین ببینید

معنای خودشکوفایی در زندگی امروز

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ اهمیت این موضوع به این دلیل است که تحقق خودشکوفایی در …