خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
2

تحصیل رایگان ۵۰۰ هزار کودک اتباع بیگانه در ایران‌ / کودکان فاقد هویت می‌توانند شناسنامه بگیرند

  • 01 دی 1398 - 15:29
تحصیل رایگان ۵۰۰ هزار کودک اتباع بیگانه در ایران‌ / کودکان فاقد هویت می‌توانند شناسنامه بگیرند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ محمود عباسی ظهر امروز در کنفرانس تخصصی مرجع ملی حقوق کودک که در خوزستان برگزار شد اظهار داشت: در دین مبین اسلام حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می‌شود اگر  نگاهی هر چند کوتاه به تاریخ اسلام و ایران بیفکنیم ‍‌جایگاه کودک را در فرهنگ و تمدن عظیم اسلامی خواهیم دید. وی […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ محمود عباسی ظهر امروز در کنفرانس تخصصی مرجع ملی حقوق کودک که در خوزستان برگزار شد اظهار داشت: در دین مبین اسلام حقوق بشر از حقوق کودک آغاز می‌شود اگر  نگاهی هر چند کوتاه به تاریخ اسلام و ایران بیفکنیم ‍‌جایگاه کودک را در فرهنگ و تمدن عظیم اسلامی خواهیم دید.

وی با اشاره به اهمیت بسیار زیاد حقوق کودک در منابع دینی افزود: از چند دهه اخیر در جهان به حقوق کودکان توجه شده است، در ادبیات توحیدی و دینی ما از ۱۴۰۰ سال قبل اهمیت و جایگاه کودک تاکید فراوانی شده است برای مثال در رساله حقوق امام سجاد(ع) به کوچک‌ترین و اساسی ترین مسائل مرتبط به کودک اشاره شده است.

معاون وزیر دادگستری تصریح کرد: نباید از حقوق کودکان غفلت کرد حق حیات و سلامت، حق زندگی شایسته و آموزش و حق کودکان برای زندگی در کنار والدین، در سال‌های اخیر شاهد غفلت از این حق مسلم کودکان بودیم، فروریختن ارزش‌های خانواده و فضای مجازی خطر جدی فراروی خانواده و حقوق اساسی کودکان ما هست در این راستا دیروز اولین کلینیک حقوق کودکان را در اهواز افتتاح کردیم.

دبیر مرجع ملی کنواسیون تخصصی حقوق کودک گفت: خوشبختانه لایحه کودکان بدون هویت که مادران ایرانی دارند تصویب شده و براساس این لایحه که به تصویب شورای اجتماعی کشور نیز رسیده، کودکان فاقد هویت می‌توانند شناسنامه بگیرند. البته در  برخی موارد مشکلاتی وجود دارد که برای برطرف شدن آن در حال رایزنی با دستگاه های مختلف از جمله سازمان ثبت احوال هستیم.

عباسی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درباره کودکان اتباع خارجی حاضر در ایران تاکید کرد: هیچکدام از مشکلات قانونی موجود مانع از تحصیل هیچ کودکی که در این آب و خاک هست نمی‌شود و در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ هزار کودک از اتباع بیگانه در حال بهره‌گیری از تحصیل و آموزش‌های رایگان در ایران هستند.

وی افزود‌:‌ ساماندهی کودکان کار و کودکان خیابانی و حمایت اجتماعی از کودکان باید توام با کرامت انسانی باشد و نباید این تفکر پاکیزه کردن شهر از لوث وجود کودکان وجود داشته باشد بلکه کودکان حق دارند در خیابان نباشند. حمایت اجتماعی از کودکان رسالت دولت است اما شهرداری و شوراهای شهر ظرفیت‌های بسیار خوبی برای حمایت اجتماعی از کودکان هستند./

 

منبع: تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب