تبیین اهداف سوگواره احلی من العسل

 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش طی نشستی به بیان اهداف برگزاری هفتمین سوگواره سراسری «احلی من العسل» پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری کودک و نوجوان، محمدرضا مسیب‌زاده اظهار کرد: قرن‌ها از واقعه عاشورا می‌گذرد و این حرکت عظیم هر سال با شکوه بیشتر توسط آزادی خواهان جهان بازخوانی می‌شود. خیلی از ما آرزو می‌کنیم کاش توفیق حضور در کربلا را داشتیم تا مانند حضرت قاسم بن الحسن (علیه السلام) با «لبیک یا حسین» ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام زمانمان را پاسخ می‌دادیم.

مسیب زاده افزود: فلسفه قیام عاشورا بر اساس فرمایشات امام حسین (علیه السلام) امر به معروف و نهی از منکر و احیای ارزشهای دین اسلام بوده است. برای تحقق فلسفه قیام عاشورا چه می‌توان کرد؟ «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» ترجمانش این است که قیام عاشورا برای تمامی زمان‌ها و در تمامی مکان‌ها و برای کل بشریت درس دارد. و همه باید تلاش کنند تا به اندازه بضاعت خود از این دریای حکمت بهره ببرند و هر کس به نوبه‌ی خود ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام زمانش را صرف کرده و با گفتن «لبیک» به آن جامه عمل بپوشاند.

لبیک یا حسین یعنی قرآن بخوانیم و به آن عمل کنیم؛

مدیرکل قرآن، عترت و نماز با بیان این مقدمه به ذکر اهداف برگزاری سوگواره «احلی من العسل» پرداخت و گفت: با عنایت به توصیه‌های مقام معظم رهبری خطاب به جوانان و نوجوانان در بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر لزوم برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، گذشت، شجاعت و دیگر خلقیّات نیکو و نیز در راستای اجرای فعالیت ۳-۸ ذیل برنامه شماره ۱ از برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی از زیر نظام برنامه درسیِ ابلاغی سال ۱۳۹۸ موضوع بخشنامه شماره ۹۳۷۳ مورخ ۲۷/‏۰۱/‏۹۸‬ هفتمین سوگواره سراسری «احلی من العسل» در قالب تجمع هیئت‌های عزاداری دانش‌آموزان در هفته امر به معروف و نهی از منکر، به مناسبت بزرگداشت شهدای نوجوان و جوان کربلا به ویژه حضرت قاسم بن الحسن علیه السلام و تجلیل از مقام ۳۶۰۰۰ دانش‌آموز شهید دوران دفاع مقدس، رأس ساعت ۹:۳۰ صبح روز شنبه مورخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸، مصادف با هفتم ماه محرم الحرام، به طور همزمان در میعادگاه‌های سراسر کشور برگزار می‌شود.

مسیب زاده افزود: برای برگزاری این مراسم که در سال گذشته هم علی رغم تعطیلی مدارس و دانش آموزان با مدیریت جهادی همکاران استان‌ها و شور و شوق حسینی نوجوانان با شکوه تر از همیشه برگزار شد، طی چند جلسه مشترک با گروه معارف سازمان صدا و سیما، ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام، سازمان بسیج مساجد و محلات کشور، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سایر ارگان‌ها و نهادهای ذی ربط، هماهنگی‌های لازم صورت پذیرفته است تا این مراسم در فضایی سرشار از معنویت برگزار شده و به طور زنده و مستقیم در سراسر کشور شاهد عزاداری دانش‌آموزان و نوجوانان عزادارمان باشیم و باری دیگر یک کار مشارکتی و جهادی را به منصه ظهور بگذاریم.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در پایان عنوان کرد: تجمع مرکزی دانش آموزان شهر تهران در حرم مطهر حضرت امام خمینی رحمه ا… علیه و دانش آموزان شهرستانهای استان تهران در حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، برگزار خواهد شد و از همین جا از همه عاشقان و محبین خاندان عصمت و طهارت و نوجوانان ولایتمدار دعوت می‌کنیم تا با حضور ارزشمند خویش، زینت بخش این مراسم معنوی باشند و یقین داریم دانش‌آموزان و نوجوانان شهید ایران اسلامی همانند شهید فهمیده از شهدای نوجوانی چون حضرت قاسم (علیه السلام) پیروی کردند و مرگ با عزت و در راه ولایت را «شیرین‌تر از عسل» خواندند.

منبع:خبرگزاری مهر

همچنین ببینید

والدین باید خودمراقبتی را به فرزندانشان بیاموزند؛عمو و خاله نداریم!

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مدرسه بعد از خانه و خانواده مهم‌ترین مکانی‌ است که باید …