تاثیر طرح مقولات محیط زیستی در آثار نمایشی بر کودکان و نوجوانان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در پیام عیسی کلانتری به  بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در استان همدان آمده است: هنر، زبان گویای انسان‌ها برای تبیین و انتقال وقایع، ابلاغ آلام و آرزوهای بشری است. هنر تئاتر و نمایش نیز با توجه به حضور و هم‌نفسی هنرمند و مخاطبان از پیچیده‌ترین و در عین حال اثرگذارترین فرم‌های هنری محسوب می‌شود. از این منظر، بیان دغدغه‌های فکری، فرهنگی و اجتماعی مخاطبان در بستر نمایش می‌تواند به اصلاح فرهنگ نسل کنونی و آموزش نسل‌های آینده منجر شود.

در ادامه این پیام رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرده است: توجه به مقوله مهم محیط زیست، که خداوند متعال در قالب آب، هوا، خاک و تنوع زیستی و جانوری در اختیار ما انسان‌ها قرار داده است، در حوزه‌های هنری و نمایشی می‌تواند مخاطبانی دغدغه‌مند و حساس به محیط زیست را به ارمغان آورد. طبعا مخاطبان کودک و نوجوان با عنایت به ویژگی‌های فردی و سِنّی‌شان، تاثیر پذیری فراوان تری نسبت به محتواهای رسانه ای و نمایشی دارند و طرح مقولات محیط زیستی در آثار و نمایش‌های مختص کودکان و نوجوانان می‌تواند نسلی محیط زیستی و سبز را برای آینده ایران اسلامی تربیت کند.

در پایان این پیام کلانتری آورده است: اینجانب ضمن تاکید بر نقش محوری آموزش و فرهنگسازی زیست محیطی، امید دارم که جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، در این دوره و دوره‌های آتی به مقوله محیط زیست عنایتی ویژه مبذول دارد و هنرمندان این عرصه با درک حساسیت چنین موضوعی، آثاری فاخر و ماندگار در این حوزه بیافرینند چراکه امروزه حق بقاء (داشتن محیط زیست سالم) مهمترین مولفه حقوقی انسان‌هاست./

 

منبع:ایسنا

همچنین ببینید

شیوع هپاتیت A در کودکان وراه های انتقال آن

عضو تیم پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، در ارتباط با شیوع هپاتیت و افرادی …