خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
4

تاثیرات مخرب اینترنت روی کودکان

  • 28 آبان 1399 - 12:19
تاثیرات مخرب اینترنت روی کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از نمناک ؛عوارض اینترنت روی کودکان و تاثیری که استفاده زیاد از اینترنت روی شخصیت و روان کودکان میگذارد بسیار است و باعث می شود کودک رفته رفته منزوی و پرخاشگر شود. این روزها نسل جدید مدام از اینترنت استفاده می کنند . اگر چه نوجوانان بیش تر از […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از نمناک ؛عوارض اینترنت روی کودکان و تاثیری که استفاده زیاد از اینترنت روی شخصیت و روان کودکان میگذارد بسیار است و باعث می شود کودک رفته رفته منزوی و پرخاشگر شود.

این روزها نسل جدید مدام از اینترنت استفاده می کنند . اگر چه نوجوانان بیش تر از گروه های سنی دیگر درگیر اینترنت هستند و این کار را به دلیل اهداف مختلفی از جمله شرکت کردن در کلاس های آنلاین ، ارتباط برقرار کردن با دوستان و اعضای خانواده و غیره به انجام می رسانند اما گاهی اوقات استفاده از اینترنت در آن ها به اعتیاد تبدیل می شود و می تواند اثرات بدی را به همراه داشته باشد . رفتار های مخرب، استفاده غلط از شبکه های اجتماعی ، خرید غیر ضروری به صورت آنلاین ، استفاده بیش از حد از ویدیوگیمها و بازی های آنلاین جزء مشکلات رایج آن ها می باشد .

بسیاری از نوجوانان اعتیاد به اینترنت را به دلایل مختلفی از جمله فرار از تنهایی ، افسردگی ، اضطراب اجتماعی و تمایل شدید برای جستجو کردن اطلاعات تجربه می کنند . والدین هم می توانند این موارد را تحت نظر قرار دهند و در کنار عوامل دیگری از جمله ژنتیک ، کنترل بیشتری روی تاثیرات مخرب اینترنت بر سلامت فرزند شان داشته باشند اما به نظر شما استفاده زیاد از اینترنت چه مضراتی دارد؟

کودکان و نوجوانانی که زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی هستند و در دنیای واقعی وقت نمی گذرانند ، بعد از مدتی به اینترنت وابسته می شوند و زمانی که به اینترنت دسترسی نداشته باشند ، شروع به نشان دادن علائمی از جمله اضطراب و ناراحتی و افسردگی میکنند.

نوجوانان از اینترنت برای انجام کار های خاصی مثل جستجو برای اطلاعات ، پرداخت قبوض ، تعاملات مالی و غیره استفاده می کنند . چنانچه پیش از این هم گفته شد در دنیای بازی هم به جای این که کارهای خودشان را انجام بدهند ، مدام به دنبال گیم های مختلف هستند و هم چنین نمی توانند مدیریت خوب در زمان داشته باشند و در نتیجه طبق برنامه مطالعاتی خود و کارهای مهم دیگر پیش نمیروند.

اکثر کودکان و نوجوانان این روزها از گوشی و تبلت استفاده می کنند و حتی تا رختخواب هم آن را همراه خود دارند . قبل از خوابیدن مدام از این دستگاه ها استفاده می کنند و در نتیجه نور مصنوعی این دستگاه ها در مدت زمان طولانی مشکلات خواب را در آن ها ایجاد می کند . معمولاً کودکان از خواب سیر نمی شوند و تا نیمه های شب بیدار می مانند که همین امر برای سلامتی جسمی و روانی آن ها مخرب است.

افرادی که زمان زیادی را صرف اینترنت می کنند ، معمولاً نمی توانند در جامعه واقعی از لحاظ اجتماعی موقعیت خوبی داشته باشند . آن ها اغلب دوست های صمیمی ندارند و روابط شان با شکست روبرو می شود و در نتیجه در اجتماع منزوی خواهند شد .اکثر کسانی که به اینترنت اعتیاد دارند ، خودشان می دانند که دارای چه مشکلی هستند . دوستان، اعضای خانواده و همکاران هم می توانند این عادت بد را به آن ها یادآوری کنند اما آن ها سعی می کنند این موضوع را انکار کنند و در واقع دروغگو می شوند .

افراد معتاد به اینترنت از اینترنت برای کاهش استرس و بهبود حال و حوصله خود استفاده می کنند . هنگام استفاده از اینترنت شاد و خوشحال هستند و زمانی که نتوانند به آن دسترسی داشته باشند ، کاملاً مضطرب و کلافه می شوند .

نه تنها کودکان و نوجوانان در صورت استفاده نامناسب از اینترنت دچار مشکل می شوند ، بلکه جامعه هم از طریق مواردی که در ادامه ی این بخش عنوان شده به خطر می افتد:

تعامل کمتر با اعضای خانواده که باعث کاهش روابط اجتماعی می شود

سپری کردن زمان کمتر برای دوستی ها در دنیای واقعی و محیط اطراف

قرار گرفتن در معرض اطلاعات غلط.

مشکلات ذهنی مثل سایبر بولینگ

رفتارهای غلط اینترنتی

خطر بالای قربانی شدن و ضرر و زیان مالی از طریق بازی های اینترنتی مخرب

بنابراین اگر کودک و نوجوان شما مدام در پی راه های مختلف برای استفاده از اینترنت است و تاثیرات منفی آن را مشاهده کرده اید، بهتر است به دنبال راهکار و مشاوره برای برطرف کردن مشکل اعتیاد او به اینترنت باشید.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب