بیچاره سینمای کودک که هیچ حمایتی نمی‌بیند/ برای برخی فیلم‌ها با هلیکوپتر هم که شده، مخاطب جمع می‌کنند!

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ بهروز رشاد، تهیه‌کننده فیلم «قطار آن شب»، برنده پروانه زرین بهترین فیلم کودک از جشنواره سی‌ودوم کودکان و نوجوانان که هم‌اکنون روزهای اکران عمومی خود را در سینماها دنبال می‌کند، به خبرنگار حوزه سینمایی گفت: گلایه ما از قوانین وزارت ارشاد و کمکاری مدیران است که سینما را مجبور می‌کنند تا تحت هر شرایطی حتی در زمان نامناسب، فیلمی از سینمای کودک را روی پرده داشته باشند. ما هم از سر ناچاری است که فیلممان را از قبل از جشنواره فجر اکران کردیم آنهم درحالیکه هیچ حمایت خاص و یا تبلیغی از اکران ما نمی‌شود.

وی ادامه داد: دنبال این هستیم که لااقل آموزش و پرورش را پای کار بیاوریم تا به نوعی بچه‌ها را درگیر اکران کنیم. بالاخره «قطار آن شب» فیلمی است که برگزیده جشنواره کودک و نوجوان شده اما باز هم با بی‌مهری مواجه است.

تا به فیلم کودک می‌رسند، همه پس می‌کشند

رشاد اضافه کرد: حتی بعید می‌دانم آموزش و پرورش هم کمکی برای اکران فیلم داشته باشد، وگرنه این همه ظرفیت در مدارس و دانش آموزان که می‌توانند پای فیلمی سالم بنشینند.

فیلم قطار آن شب

به گفته این تهیه‌کننده؛ متأسفانه گاه در همین سینما، مخاطبان را با ماشین و اتوبوس و هلیکوپتر برای تماشای فیلمی به سینما می‌برند و با انواع طرح و حمایت‌ها سالن را برای دیدنش پر می‌کنند اما تا به فیلم کودک می‌رسند، همه پس می‌کشند.

کسی نمی‌خواهد به سینمای کودک و اکران آن کمکی کند

وی با تأکید بر اینکه ما نمی‌خواستیم «قطار آن شب» را الان و در زمان جشنواره فجر اکران کنیم گفت: بیشتر به دنبال اکران نوروز بودیم اما برخی از همین الان فیلمشان را در اکران نوروز ۹۹ جای داده‌اند. متأسفانه کسی نمی‌خواهد به سینمای کودک و اکران آن کمکی کند.

رشاد اینگونه نیز اعتقاد داشت: لااقل می‌توانند سینما و سالن‌هایی را مخصوص فیلم‌های کودک بگذارند؛ یعنی سینمایی که صرفا روی اکران فیلم کودک متمرکز شود و بچه‌ها و خانواده ها نیز بدانند که فیلم‌های کودک سینما کجا درحال اکران است تا این بخش نیز مخاطبش را پیدا کند.

مگر نمی‌توانستم سوپراستارها را بازی بگیرم؟

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «قطار آن شب» همچنین گفت: من می‌توانستم در همین فیلمم، چند سوپراستار بی‌ربط و باربط را بیاورم اما سراغ بچه‌های تحصیل‌کرده و کاربلد تئاتر رفتم که اتفاقا کیفیت بازیشان از همین سوپراستارها بهتر است. می‌توانستم سراغ مهناز افشار و بقیه هم بروم و اتفاقا فیلم پرفروشی بسازم. اما شاید فیلم به این کیفیت فعلی نمی‌شد.

فیلم فیلم قطار آن شب

وی ادامه داد: با همین کیفیت نیز فیلمی ساختم که برگزیده جشنواره کودک و نوجوان شده اما تا به اکران می‌رسم کسی از این سینما حمایت نمی‌کند. مدیران سینمایی می‌توانند اما انگار نمی‌خواهند و علاقه به این کار ندارند.

رشاد در عین حال با اشاره به مشارکت فارابی در ساخت فیلم عنوان کرد: «قطار آن شب» با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی ساخته شده اما بخشی را خود من به عنوان تهیه‌کننده متقبل شده‌ام. پس عدم حمایت در اکران متوجه من و ضرر به من هم می‌شود. این ماجرا ما را از ساخت این نوع فیلم‌ها ناامید می‌کند.

این تهیه‌کننده تأکید کرد: هنوز هم امیدوارم با برنامه‌ریزی و پیگیری برخی طرح‌ها بتوانیم استقبالی بهتر را برای «قطار آن شب» فراهیم کنیم و در واقع تکانی به اکران بهتر آن طی روزهای آینده بدهیم.

لازم به ذکر است که فیلم سینمایی «قطار آن شب» به کارگردانی حمیدرضا قطبی و تهیه‌کنندگی بهروز رشاد از ابتدای بهمن‌ماه روی پرده رفته است. این فیلم برنده پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش نوآوری و بهترین بازیگر جشنواره کودک و نوجوان شده است.

افشین هاشمی، سیامک صفری، مریم بوبانی، بهناز نادری، بهرام شاکری اسدی، آیلین رشیدیان در «قطار آن شب» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«قطار آن شب» سال گذشته تولید شده و با سرگروهی سینما آستارا درحال اکران است. همچنین پخش فیلم برعهده شرکت نسیم صبا است./

 

منبع: خبرگزاری آنا

همچنین ببینید

مقایسه تصاویر کودکان در کشورهای مختلف!

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بهداشت نیوز ؛بیستم نوامبر روز جهانی کودک است. …