خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

بیماری‌هایی که ضریب هوشی کودک را کاهش می‌دهد

  • 02 مهر 1400 - 7:48
بیماری‌هایی که ضریب هوشی کودک را کاهش می‌دهد
فوق تخصص بیماری‌های متابولیک کودکان گفت: تأخیر در تشخیص و درمان بیماری‌های متابولیک ارثی بسیار خطرناک است چراکه به ازای هر ماه تأخیر در تشخیص و درمان بیماری، ظرفیت ضریب هوشی کودک 5.4 واحد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛شهلا فرشیدی، فوق تخصص بیماری‌های متابولیک کودکان و دبیر علمی هفتمین سمینار کشوری ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها گفت: به دلیل شایع بودن ازدواج‌های خویشاوندی در ایران، تقریباً از هر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نوزاد، یک نفر دچار بیماری‌های متابولیک ارثی است که به دلیل عدم تشخیص به‌موقع، در آینده با عوارض شدیدی روبه‌رو می‌شوند.

دبیر علمی هفتمین سمینار کشوری ژنتیک گفت: ضایعات شدید مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، فلج‌های عضلانی، مشکلات کبدی، سنگ‌های ادراری، نارسائی‌های چشمی مانند آب‌مروارید و آب‌سیاه و بیماری‌های قلبی از عوارضی هستند که برای کودکان مبتلا به این مشکل پدید خواهد آمد.

وی تصریح کرد: تأخیر در تشخیص و درمان بسیار خطرناک است زیرا به ازای هر ماه تأخیر در تشخیص و درمان در بیماری‌های متابولیک ارثی، ظرفیت ضریب هوشی کودک ۵.۴ واحد کاهش می‌یابد. به‌طوری که اگر در یک سال اولیه تولد، بیماری کودک شناخته نشده و درمان آغاز نشود، حدود ۵۰ درصد ظرفیت ضریب هوشی کودک کاهش یافته و درمان وی در آینده با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

به ازای هر ماه تأخیر در تشخیص و درمان در بیماری‌های متابولیک ارثی، ظرفیت ضریب هوشی کودک ۵.۴ واحد کاهش می‌یابد

فرشیدی عنوان کرد: با توجه به این که بیماری‌های متابولیک یکی از موارد شایع نیازمند مشاوره ژنتیک هستند شاید بهتر باشد در مورد مشاوره ژنتیک و انواع آن بیشتر صحبت شود و تمامی زوجین حتی افرادی که با هم فامیل نیستند نیز بهتر است قبل از ازدواج از خدمات مشاوره ژنتیک استفاده کنند.

وی در خصوص ازدواج‌های فامیلی افزود: برای ازدواج افراد خویشاوند با یکدیگر فقط مشاورین ژنتیک در این زمینه می‌توانند خانواده را راهنمایی کنند.

دبیر علمی هفتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک در ادامه بیان داشت: در مشاوره ژنتیک پس از پرسش در خصوص بیماری‌ها و سوابق خانوادگی با کمک رسم شجره‌نامه ابتدا میزان ژن مشترک بین زوجین و سپس نحوه توارث بیماری در خانواده مشخص می‌گردد.

وی افزود: بیماران مبتلا به اختلالات متابولیک در بدو تولد کاملاً طبیعی هستند. ولی بسته به نوع بیماری و شدت آن علاءم حاد یا مزمن نشان می‌دهند. پس حتی در موارد اختلال کبد، چشم، قلب، …در سنین بالاتر نیز باید این بیماری‌ها را در نظر گرفت.

  • منبع : تبیان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب