بیش از نیم میلیون کودک سوری در ترکیه متولد شده اند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به بحران پناهندگان سوری عنوان کرد: «ماندگارترین راه حل بحران پناهندگان سوری بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان به کشور خودشان است. تا کنون 371 هزار سوری به مناطق پاکسازی شده از ترور در شمال شرق سوریه به شکل امن و داوطلبانه ای بازگشته اند. ترکیه بیشترین پناهنده را در میان کشورهای جهان دارد. در ترکیه بیش از نیم میلیون کودک سوری متولد شده است. بحران سوریه را ترکیه به وجود نیاورده است، بنابراین نباید نتایج آن نیز بر ترکیه تحمیل شود. حمایت های ترکیه و اتحادیه اروپا از پناهندگان بسیار مهم و ضروری است».

به نوشته خبرگزاری هابر7، وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «ما برای این که بحران سوریه را از راه های سیاسی حل کنیم هر تلاشی که از دستمان برمی آید انجام می دهیم. ما بر این مسئله باور داریم که راه حل بحران سوریه نظامی نبوده بلکه سیاسی است. به همین خاطر است که در کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه نیز نقش بسیار مهمی بازی کرده ایم. متاسفانه دومین دور از مذاکرات این کمیته مثبت سپری نشد ولی برای این که دور بعدی به بهترین نتیجه دست پیدا کند هر تلاشی که از دستمان برآید را انجام خواهیم داد».

وزیر امور خارجه ترکیه با بیان این که «در راستای پاکسازی ترور داعش و YPG از سوریه سه عملیات بسیار بزرگ انجام داده ایم» خاطرنشان کرد: «علاوه بر این ها به منظور جلوگیری از ایجاد موج پناهندگی جدید از ادلب در چارچوب مناطق عاری از تنش به اقدامات خود ادامه می دهیم. بازگشت پناهندگان سوری به مناطق پاکسازی شده در شمال شرق سوریه یک نمونه بسیار موفق از پروژه ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است»./

منبع: کردپرس

همچنین ببینید

وضعیت امنیت غذایی هفده میلیون کودک آمریکایی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از صدا و سیما ؛رئیس مجلس نمایندگان امریکا تاکید …