بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد/ وجود 2400 خانوار نیازمند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد ، گفت: تعریف ما از این مناطق خط کشی خیابان خاص با عنوان حاشیه شهر و جدا کردن آن از بقیه خیابان ها و مناطق نیست.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی افراد تحت پوششی با عنوان حاشیه نشین ندارد، گفت: این افراد در مناطق کم برخودار زندگی می کنند که تعداد آنها 2400 خانواراست.

مجتبی ناجی، با اشاره به اینکه بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد ، گفت: تعریف ما از این مناطق خط کشی خیابان خاص با عنوان حاشیه شهر و جدا کردن آن از بقیه خیابان ها و مناطق نیست.

وی افزود: در شاخص های مدنظر ما برای تعریف مناطق کم برخودار، بیشتر نیازمندی خانواده ها مورد توجه است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بهزیستی خانواده های بی سرپرست، دارای سرپرست کار افتاده، خانواده هایی که طلاق گرفتند و در شرف طلاق می باشند را تحت پوشش قرار می دهید گفت: منطقه سکونت این افراد که کجای شهر باشد مدنظر نیست.

بهزیستی خود را درگیر این مرزبندی ها نمی کند

ناجی با اشاره به اینکه دستگاه های مختلف برای معرفی مناطق حاشیه نشین تعاریفی مخصوص به خود را دارند، اذعان کرد: به طور مثال شهرداری اصفهان، مناطق خاصی را به عنوان حاشیه نشین معرفی می کند و یا شهرداری نجف آباد و دیگر شهرها.

وی ادامه داد: بهزیستی خود را درگیر این مرزبندی ها و تعاریف نمی کند و گروه هدف خود را افراد نیازمند می داند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ایچنا در مورد اینکه آیا بیماری کرونا تاثیری در افزایش جمعیت این قشر از جامعه داشته یا خیر؟ جواب دادن به این سوال را منوط به انجام کار پژوهش دانشگاه دانست.

ناجی در مورد نحوه شناسایی خانوارهای نیازمند توضیح داد: وقتی نیازمندان به وسیله گزارشهای مردمی، تماس با ارژانس 123 معرفی می شوند، مدیران بهزیستی نسبت به بررسی صحت موضوع مداخله می کنند.

وی با بیان اینکه موارد مذکور نمی تواند مبنای پژوهش قرار بگیرد، یادآورشد: ممکن است خیلی از موارد وجود داشته باشند که اصلا به بهزیستی مراجعه نکنند، بنابراین از نظر تخصصی نمی توان به عنوان روش درستی برای قضاوت در مورد این خانواده ها باشد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان در توضیح اینکه روش بررسی و تایید اینکه خانواده مدنظر با چه شاخص هایی نیازمند تلقی می شود، گفت: وقتی تقاضایی از طرف خانواده، حامیان آنها، مدرسه و آموزش و پرروش، شورای شهر، مورد نظر مطرح می شود، تیم مدکار اجتماعی و روانشناس بهزیستی، به محل مراجعه و با صحبت خانواده مورد نظر صحبت می کند.

ناجی با اشاره به اینکه بررسی مدکار اجتماعی در صورت فوریت، به ارژانس اجتماعی بهزیستی ارجاع داده می شود، گفت: اگر خانواده شرایط زندگی و سرپناهی برای زندگی داشته باشد برای پذیرش مددکاری حمایتی در لیست انتظار دریافت کمک های مستمر ماهیانه به مدت دو سال قرار می گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: مدکاران بهزیستی زمینه های خودکفایی، بازتوانی خانواده مدنظر فراهم می کنند.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری ایچنا در خصوص حداقل و حداکثر زمان طی شدن پروسه شناسایی خانواده تا زمان ارائه خدمات را اینگونه پاسخ داد که در شرایط کرونا سعی بر آن است که از مراجعه حضوری تیم مدکار اجتماعی بهزیستی به محل خودداری و به صورت آنلاین انجام شود.

ناجی حداقل و حداکثر این زمان را 6 ماه تا یکسال عنوان کرد و افزود: به این خاطر موارد ارژانسی را از بقیه موارد جدا کردیم.

وی ادامه داد: موسسه خیریه سرمد که از اداره بهزیستی مجوز گرفته، با وجود اینکه تمرکز فعالیت خود را بر روی کودکان دارد ولی به خانواده هایی که توانایی سرپرستی این کودکان را ندارد نیز حمایت می کند./

 

خبرنگار:ناهید حاجی رضازاده

همچنین ببینید

اولین مرکز “حامی” کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده افتتاح گردید

 اولین مرکز «حامی» کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده در فضای مجازی …