بهره مندی بیش از ۴۳هزار کودک از مراقبت‌های اولیه بهداشتی

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ مرکز خراسان رضوی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: پوشش مراقبت های اولیهبهداشتی و درمانی در کودکان زیر 5سال در در این دانشگاه طی یک سال اخیر به 80درصد و در مراکز روستایی تابعه به بیش از 95درصد رسیده است.
دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه این گروه سنی بیش از 10درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را تشکیل می دهند،اظهار کرد: همچنین میزان مرگ و میر کودکان یک تا پنج سال طی این مدت با انجام مراقبت ها و آموزش های لازم، در سبزوار و شهرستان های تابعه 38درصد کاهش یافته است.
معاون بهداشتی دانشگاه بیان داشت: با اجرای برنامه های مراقبت از کودکان مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت تعداد 43هزار و 315 کودک زیر پنج سال در سبزوار و شهرستانهای تحت پوشش از مراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی بهره مند شده اند.
دکتر نوده تصریح کرد: انجام اقدامات لازم در بهبود کیفیت خدمات در دوران بارداری و پس از آن، فراهم نمودن امکانات و تجهیزات لازم، واکسیناسیون کودکان، مکمل یاری و انجام تست های تکاملی، اجرای دقیق نظام مراقبت کودکان و راه اندازی کلینیک غربالگری تکامل کودکان از اقدامات حوزه سلامت این گروه سنی در این دانشگاه به شمار می رود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به اهمیت برنامه ثبت و تکمیل پرسش نامه غربال تکامل کودکان اضافه کرد:در همین راستا این پرسشنامه برای کودکان 12ماهه تکمیل شده که این شاخص در سبزوار به81درصد رسیده است در صورتی که شاخص کشوری 73درصد می باشد.
38مرکز بهداشتی و درمانی، ۱۹۴خانه بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به جمعیت 600هزار نفردر شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واقع درغرب خراسان رضوی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند./

 

منبع: خبرگزاری صداوسیما

همچنین ببینید

رفتار تکانشی تهدیدی برای امنیت شخصی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بیتوته ؛معنی تکانش (Impulse) این است که در …