برگزاری نخستین جشنواره شعر دانش‌آموزی در رشت

به گزارش خبرگزاری ایچنا۱؛ رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت ظهر امروز در نود و دومین جلسه این کمیسیون در ساختمان جلسات این شورا با تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) اظهار کرد: انتقال فرهنگ عاشورایی از طریق زبان شعر و هنر بسیار تأثیرگذار است و کارشناسان معتقدند هراندازه فضای جامعه به سمت معنویت رهنمون شود جرم و جنایت و بزه‌کاری نیز کاهش پیدا می‌کند.

حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت از هنرمندان

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت اقدامات خوبی در راستای حمایت از هنرمندان در دست اجرا دارد، گفت: انجمن شعر و ادب رشت سال‌هاست که مشغول فعالیت بوده و در زمینه شعر عاشورایی نیز آثار بسیار خوبی از سوی این انجمن ارائه‌شده است.

وی با تأکید بر حمایت بیشتر مسؤولین از مقوله فرهنگ و هنر افزود: فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیازمند حمایت بیشتری هستند و امیدوارم با اجرای تمهیدات ویژه مشکلات این حوزه برطرف شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با اشاره به انتصاب مدیر جدید روابط عمومی شورای شهر رشت افزود: شعبانی از چهره‌های فعال در این حوزه است و انتظار می‌رود با تعاملات ایجادشده بتوانیم گام‌های مؤثری درباره مباحثی ازجمله تدوین نظامنامه پرداخت به رسانه‌ها برداریم.

انجمن شعر رشت در زمینه‌های شعر کلاسیک و حافظ خوانی فعال است

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت نیز در این جلسه با تقدیر از رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت جهت برگزاری این نشست اظهار کرد: رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت همواره در جلسات و نشست‌های مربوط به مباحث فرهنگ و هنر حضوری جدی و مستمر دارد.

محمد حسن‌پور با بیان اینکه دعوت کمیسیون فرهنگی شورا از شعرای فعال در حوزه شعر عاشورایی باید به الگویی برای دیگر شهرستان‌ها تبدیل شود، افزود: انتظار می‌رود دیگر کمیسیون‌های فرهنگی شوراهای شهرستان رشت نیز با رویکرد فرهنگی بیشتری نسبت به شنیدن دغدغه‌های اهالی فرهنگ و هنر وقت بگذارند.

وی با اشاره به فعالیت انجمن شعر رشت گفت: انجمن شعر رشت از قدیمی‌ترین انجمن‌های استان گیلان است و حدود 30 سال مشغول فعالیت در این حوزه بوده و طیف‌های مختلف شعری در این انجمن رشد و عرض‌اندام کرده‌اند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت با اشاره به فعالیت انجمن شعر رشت در بخش‌های مختلف سرایش شعر بیان کرد: انجمن شعر رشت در زمینه‌های کلاسیک، حافظ خوانی و غیره مشغول فعالیت است و این نشان از پویایی این انجمن دارد.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه انجمن شعر رشت متعلق به همه است، خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم نکوداشت و دیدار با چهره‌های برجسته شعر در رشت ازجمله مباحثی است که انجمن شعر رشت نسبت به آن توجه دارد.

تدوین تقویم مشارکتی انجمن شعر و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شعرای رشتی در بسیاری از مباحث اشعار وزینی سروده‌اند، اظهار کرد: هنر همواره تأثیرات خود را در مباحث مختلف بین آحاد مردم داشته و به‌واسطه آرامشی که به افراد منتقل می‌کند بسیار اثرگذار است.

علیرضا حسنی با بیان اینکه انتظار داریم تقویم کاری مشارکتی برای سال ۹۹ با همکاری انجمن شعر و ادب رشت در این حوزه تدوین شود، افزود: با همکاری این انجمن می‌توانیم در هفته رشت از  اشعار گیلکی بیشتر استفاده کنیم.

مرتضی شعبانی مدیر روابط عمومی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه چند روزی است که برای فعالیت در شورا حضور پیداکرده‌ام، اظهار کرد: استقبال گرم اعضای شورای رشت موجب دلگرمی است و امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های مدون بتوانیم خدمات خوبی ارائه کنیم.

چهارصد فعال ادبی با انجمن شهر رشت ارتباط دارند

عضو انجمن شعر رشت نیز در این جلسه با تقدیر از حضور رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت در سوگواره شعر اربعین اظهار کرد: انجمن شعر و ادب رشت از دهه هفتاد فعالیت خود را آغاز کرد و حدود سه دهه از عمر فعالیتی این انجمن می‌گذرد.

مهرداد امیدی با بیان اینکه انجمن شعر رشت ۱۵۰ عضو اصلی دارد، افزود: حدود چهارصد نفر فعال ادبی با این انجمن در ارتباط هستند که ساکن رشت و شهرستان‌های اطراف هستند.

وی با اشاره به اجرای برنامه توسط انجمن شعر رشت در برنامه‌های روز رشت گفت: در روز رشت و در فروردین سال ۹۷ در مراسم افتتاحیه شعر گیلکی برنامه‌هایی توسط این انجمن برگزار شد و پنج‌شنبه هر هفته نیز کارگاه شعر گیلکی برگزار می‌شود.

فعالیت انجمن شعر در زمینه اشعار تالشی
مریم فرجی یکی از شعرای حاضر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه انجمن شعر در زمینه اشعار تالشی نیز فعالیت می‌کند، اظهار کرد: هفته آینده در سالن دکتر رحمدل و برای نخستین بار جشنواره شعر دانش‌آموزی برگزار می‌شود که در آن زمینه‌هایی برای استعدادیابی در این زمینه نیز فراهم می‌شود.

مرضیه فرمانی یکی دیگر از شعرای حاضر در این جلسه نیز با اشاره به اینکه معمولاً شعرای گیلانی در وطن خویش غریب هستند، اظهار کرد: تاکنون چهار مجموعه شعر منتشر کرده‌ام و نخستین مجموعه شعری‌ام در سال ۹۳ به چاپ رسیده است.

در این جلسه شعرای حاضر پیرامون سالروز رحلت پیامبر (ص) و در مدح اهل‌بیت (ع) با سرودن اشعاری زیبا حال و هوایی معنوی به فضای کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت بخشیدند./

 

منبع: فارس

همچنین ببینید

نمایش چهار انیمیشن ایرانی در برزیل

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دنیای سینما ؛چهار فیلم انیمیشن از سینمای ایران …