برخورد با کودک نق نقو، نحوه تربیت وی

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ نق زدن کودکان و غرغر کردن آنان به دلایل مختلفی می باشد، که اصل این رفتار در نتیجه رفتار والدین و اطرافیان نزدیک کودک با یکدیگر و یا با کودک می باشد. در این نوشتار شما را با طرز رفتار و برخورد با کودک نق نقو آشنا خواهیم کرد.
رفتار ناصحیح در برخورد با کودک نق نقو ممکن است پیامدهای بسیار بدی داشته باشد و تاثیرات جبران ناپذیری در شخصیت رفتاری کودک ایجاد نمایید. بنابراین زمانی که کودک شما شروع به غر زدن می کند نباید هر چیزی که مطابق میل او باشد را در اختیارش قرار داد، بلکه باید به واسطه اقدامات مثبت و رفتارهای صحیح، علت این نق زدن ها و غرغر کردن ها را واکاوی کنید و به دنبال راه حل های اساسی برای این نوع رفتار کودک باشید. در ادامه این بخش به معرفی این راه حل ها خواهیم پرداخت.
بسیاری از والدین از سر محبت و دوست داشتن زیاد، طاقت گریه کردن کودکانشان را ندارند و با کوچک ترین گریه و نق زدن، انواع خوراکی ها و اسباب بازی ها را در اختیار کودک قرار می دهند. مشاوران و متخصصان علم روانشناسی این رفتار کاملا اشتباه قلمداد می کنند و دلیل اصلی نق نقو بار آمدن کودکان را به خاطر این گونه رفتار کردن والدین و در واقع تربیت ناصحیح آنان بر می شمارند.

حرف خود را نقض نکردن
یک رفتار صحیح در برخورد با کودک نق نقو این است که روی حرف خود بمانید و اگر کودک به هر دلیل غر زد و یا نق نق کرد و خواسته نامعقول و دور از دسترس داشت، نباید به خواسته وی بها داد و او را در اتاقش تنها بگذارید.
به محض گریه کردن و غر زدن کودک، چنانچه خلاف قول و قراری که گذاشته اید، عمل کنید و یا به وی پاداش دهید، عملا به خواسته وی تن دادید و او در می یابد که با اشک ریختن و نق زدن می تواند به تمام خواسته های خود برسد.

آرامش خود را حفظ کردن
یکی از شیوه های دیگر برای برخورد با کودک نق نقو حفظ آرامش است. در شرایطی که مدام کودکتان نق می زند و شما را صدا می کند، باید بر اعصاب خود مسلط باشید و به دور از عصبانیت و البته با حفظ آرامش، پاسخگوی کودک باشید و با لحنی آرام به او بفهمانید که با غر زدن و نق نق کردن نمی تواند به خواسته اش برسد.

توجه به نیازهای جسمی
نباید هر بار به خیال این که کودک غر می زند و یا گریه می کند، به او بی توجه باشید، بلکه بعد از شنیدن خواسته ای که از شما دارد، در صورت داشتن خواسته ای نا به جا، به درخواست وی بی اعتنایی کنید، اما ممکن است دلیل نق زدن و بهانه گیری کودک شما به خاطر گرسنگی، خواب، بیماری و یا ترس باشد که در تمامی این موارد کودک نیاز به آغوش گرم شما دارد و باید به خواسته وی بها بدهید. این اقدام شما منافاتی با برخورد با کودک نق نقو ندارد.

توجه به اندازه به کودک
میزان توجه به کودکان باید به اندازه باشد، یعنی این که توجه نباید پیش از اندازه باشد تا سبب جاه طلبی و بیشتر شدن خواسته های آنان شود و همچنین کم توجهی نباید به اندازه ای باشد که موجب سرخوردگی کودکان گردد. برخی مواقع علت غر زدن کودک به خاطر جلب کردن توجه شما به خود می باشد، بنابراین به والدین عزیز توصیه می شود، در این مواقع فعالیت خود را متوقف سازند و دقایقی را پای صحبت های فرزندشان بنشینند.

آموزش صحیح درخواست کردن به کودک
با لحنی مهربانانه به کودک بفهمانید که برای درخواست کردن باید به شیوه صحیح آن رفتار کنند و با نق زدن و گریه کردن که در واقع به منزله تکرار خواسته آن ها می باشد، نظر شما تغییر نخواهد کرد و اگر زمانی در صحبت های خود با کودک از لفظ «شاید» استفاده کرده اید، برای او توضیح دهید این «شاید» با درخواست مکرر تو به پاسخ «نه» تغییر پیدا می کند.

ایجاد سرگرمی برای کودک
چنانچه دلیل نق زدن کودک به خاطر بی حوصلگی باشد، بهتر است با انجام یک فعالیت یا بازی سرگرم کننده، او را از این حالت خارج کنید. این شیوه می تواند راه حلی موقتی برای برخورد با کودک نق نقو باشد.

نادیده گرفتن خواسته کودک
هنگامی که برای بار اول جواب نق زدن کودک را دادید، در صورت ادامه غرغر کردن کودک بهتر است از او مقداری فاصله بگیرید و خود را به فعالیت دیگری مشغول سازید مثلا کتاب بخوانید، به موسیقی گوش دهید و … تا کودک مطمئن شود که به نق نق کردن های وی اهمیتی نمی دهید و هیچ واکنشی به غر زدن های وی نشان نمی دهید. این نادیده گرفتن راه حل دیگری برای برخورد با کودک نق نقو می باشد.

تشویق کردن کودک
هر زمان که کودک بدون نق زدن و با لحنی آرام از شما چیزی را درخواست می کند، متقابلا شما نیز باید بازخورد مثبتی نسبت به رفتار مودبانه کودک خود داشته باشید و با گفتن جمله زیر وی را تشویق به تکرار این رفتار خوب نماید.
“سارا وقتی این صدای آروم و قشنگتو می‌شنوم، واقعا لذت می‌برم!”
به طور مثال اگر کودک شما پیش از خواب از شما درخواست شیرینی می کند و به دلیل مخالفت با این درخواست هر شب غر می زند، به دلیل این که امشب مودبانه خواسته اش را عنوان کرده است، می توانید در پاسخ این حرکت و رفتار وی، تشویقش کنید و خطاب به کودک خود این جمله را بیان کنید:
“چون با صدای قشنگت از من شیرینی خواستی، یک شیرینی خوشمزه می‌تونی بخوری!”

صبور بودن
والدین عزیز باید توجه داشته باشید که برای برخورد با کودک نق نقو و تغییر رفتار وی باید صبور باشند و شکیبایی به خرج دهند. زیرا این تغییر رفتار به زمان نیاز دارد، تا بتدریج این عادت غرغر کردن و نق زدن از سر کودکتان بیفتد.

خشمگین نشدن
بدترین نوع رفتار در برخورد با کودک نق نقو عصبانی شدن و فریاد زدن می باشد، هر زمان که تحمل غرغر کردن های کودک برای شما مشکل شد، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و چند بار نفس عمیق بکشید و سعی کنید با ملاطفت و مهربانی در مقابل کودک خود زنوا بزنید، تا قدتان با قد کودک یکسان شود، سپس نگاه خود را معطوف چشمان او کنید و عدم پذیرش خواسته وی را توضیح بدهید و در نهایت او را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید.
همانطور که در تمامی موارد بالا اشاره شد حفظ آرامش، عدم پرخاش، اهمیت دان به خواسته های کودک و مهر و محبت به جا و صحیح به کودک از مسائل مهم در برخورد با کودک نق نقو می باشد./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

جستجوی پنهانی والدین در تلفن همراه فرزندان صحیح است؟

یک روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه، در خصوص نگرانی والدین نسبت به حضور بیش …