برای کودکان نمایش اجرا کنیم نه درباره کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ مجید قناد دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان طی مصاحبه ای گفت: در جشنواره‌ امسال تئاتر کودک تعداد تئاترها نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است. سه گروه دانش‌آموز از کل کشور نمایششان انتخاب شده است و نزدیک به 50 گروه تئاتری کودک و نوجوان، خردسال و خیابانی انتخاب شده‌اند. کیفیت کار گروه‌ها در جشنواره مورد داوری قرار می‌گیرد ان‌شاالله در روز 21 آبان ماه اختتامیه برگزیدگان معرفی می‌شوند. در این دوره از آقای رضا بابک پیشکسوت هنر تئاتر و سینما و تلویزیون و همین‌طور از پروانه باغچه بان تقدیر شد؛ پدر ایشان، ثمین باغچه‌بان، برای تئاتر بسیار زحمت کشیده‌‌اند. امسال داوران پیشکسوت بسیاری در جشنواره شرکت کرده‌اند. آقای رضا کیانیان، دکتر قطب‌الدین صادقی، هما جدی کار، احترام برومند و آقای حسین صفی از همدان از داوران این جشنواره هستند.
کیفیت تئاترها امسال بسیار خوب است و نمایش‌ها بیشتر برای کودک است تا درباره کودک. چون نمایش‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. یا درباره کودک هستند و یا برای کودک. امسال خوشبختانه نمایش‌ها برای کودک است و تمام گروه‌های خردسال کودک ونوجوان و خیابانی سعی کرده‌اند برای کودک باشند. امسال 20 درصد تئاترها بیشتر از سال گذشته بودند و این به خاطر تلاش مسئولین ستاد برگزاری جشنواره در همدان بوده است. همین‌طور اداره کل هنرهای نمایشی هم کمک کرد تا به تعداد تئاتر‌ها اضافه شود. البته درصد بازیگرهای خردسال و کودک ما خیلی بیشتر از بزرگترها شده است.
برای بهبود چشم‌انداز تئاتر کودک در سال‌های آینده هم باید بگویم که نباید فقط به برگزاری جشنواره بسنده کرد. باید سعی کرد اساتید در طول سال با این بچه‌ها کار کنند. باید در کانون‌های فرهنگی و یا کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کار شود تا در حوزه‌های قصه‌گویی ونمایشنامه نویسی تعلیم داده شوند. باید از پیشکسوتان این عرصه هم کمک گرفت. باید برای استان‌هایی مثل زاهدان، بوشهر و اصفهان و سایر شهرهای ایران استادانی فرستاد تا همه کودکان دوستدار تئاتر تعلیم ببینند. یادمان باشد بسیاری از سالن‌های نمایش‌مان نیاز به بازسازی دارند. مسئولین استان‌ها باید به فکر تجهیز سالن ها باشند؛ آن هم با امکانات فنی خوب. ما جشنواره را با بضاعت موجود برگزار کرده‌ایم. اما اگر دست روی دست بگذاریم، تا سال آینده که نوبت به برگزاری دوره بعدی جشنواره برسد نقاط ضعف‌مان بیشتر به چشم می‌آید./

 

منبع: ایران آنلاین

همچنین ببینید

سرنوشت جشنواره فیلم کودک چه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ رویدادهای هنری یکی از بخش‌هایی بودند که تأثیرات بسیار زیادی از …