خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
2

بازی های متنوع کودکان در ایام کرونا

  • 26 آبان 1399 - 13:25
بازی های متنوع کودکان در ایام کرونا

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دانا ؛از یاد نبرید که توجه کردن به سن کودک یکی از نکات مهم برای بازی ‌کردن است چرا که اگر بازی نامتناسب با سن کودک فراهم کنید فرزندتان خیلی سریع تر از چیزی که فکرش را می کنید احساس خستگی می کند و تمایل دارد بازی دیگری […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دانا ؛از یاد نبرید که توجه کردن به سن کودک یکی از نکات مهم برای بازی ‌کردن است چرا که اگر بازی نامتناسب با سن کودک فراهم کنید فرزندتان خیلی سریع تر از چیزی که فکرش را می کنید احساس خستگی می کند و تمایل دارد بازی دیگری را انجام دهد.

سرگرم کردن کودکان، در این روزهای کرونایی و خانه نشینی تبدیل به دغدغه ای برای والدین شده است و والدین همواره به دنبال آن هستند تا سرگرمی و بازی تکرار نشدنی برای فرزندشان فراهم کنند.

بازی های متنوعی وجود دارند که به راحتی می توانند کودکتان را ساعت ها مشغول کنند البته به یاد داشته باشید که همراهی شما در هنگام بازی کردن تاثیر بسزایی در اشتیاق کودک دارد.

از یاد نبرید که توجه کردن به سن کودک یکی از نکات مهم برای بازی ‌کردن است چرا که اگر بازی نامتناسب با سن کودک فراهم کنید فرزندتان خیلی سریع تر از چیزی که فکرش را می کنید احساس خستگی می کند و تمایل دارد بازی دیگری را انجام دهد.

در ادامه به فعالیت هایی میپردازیم که ممکن است با آن‌ها آشنا باشید اما فراموش کرده باشید که می تواند یک بازی جذاب و هیجان انگیز برای فرزندتان باشد.

یکی از ساده ترین سرگرمی هایی که می توانید برای فرزندتان فراهم کنید، آشپزی کردن یا شیرینی پزی است. کودکان دوست دارند که در کارها به شما کمک کنند وسایل ساده و بی خطری را در اختیارشان قرار بدهید و به آن ها کمک کنید تا لذت آشپزی کردن را تجربه کنند.

نقاشی کردن و بازی با رنگ ها تجربه ای لذت بخش است، می توانید رنگ های انگشتی برای کودکتان فراهم کنید یا قیچی و کاغذهای رنگی را در اختیارش قرار بدهید و اجازه بدهید به تنهایی کاردستی درست کند. حتی می توانند با لوازم دور ریختنی کاردستی کنند.

کاردرستی برای بچه ها فعالیتی جذاب می باشد و هم چنین کتاب های رنگ آمیزی یکی دیگر از سرگرمی هایی است که برای تمام سنین وجود دارد و هیچ گاه تکراری نمی شود.

از کودکتان بخواهید عروسک‌هایش را بیاورد و با آن‌ها نمایش عروسکی بازی کنید حتی می توانید یک داستان آموزنده را در قالب نمایش اجرا کنید یا برخی مفاهیم دلخواهتان را در قالب بازی اجرا کنید.

لباس راحتی را مختص ورزش کنار بگذارید و هنگام ورزش آن را بپوشید و با کودکتان ورزش کنید در این صورت هم به سلامت خود و فرزندتان اهمیت داده اید و هم یک سرگرمی برای کودکتان ایجاد کرده اید.

خانه سازی و به هم پیوستن قطعات کوچک از جمله فعالیت هایی است که تکرار آن جذاب خواهد بود و بر قدرت دستان و هماهنگی کودکتان تاثیر بسزایی دارد.

سعی کنید بازی های فکری تهیه که بتوان آن‌ها را به صورت گروهی انجام داد زیرا علاوه بر آنکه سرگرم کننده است بر روحیه ی فرزندنتان نیز تاثیر می گذارد.

با وسایل خونه مثل بشقاب و لیوان و قاشق، آهنگ بزنید.ممکن است از نظرتان گوش خراش باشد اما می تواند برای کودکتان سرگرم کننده باشد برای اینکه جذاب تر شدن می توانید چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هرکدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می‌دهد. می‌توانید باهم آهنگ بزنید و شعر بخوانید.

آلبوم یا عکس های نوزادی کودکتان را به او نشان بدهید و درباره ی خاطرات با او گفتگو کنید.

کودکان به حباب بازی علاقه دارند. می‌توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب بازی کند.

از کودکتان بخواهید تا برایتان کتاب بخواند و در رابطه با عکس های کتاب با هم صحبت کنید.

معمولاً کودکان علاقه‌ای ندارند که اتاقشان را تمیز کنند، اما شما می‌توانید این کار را برایشان جذاب کنید. مثلاً زمان بگیرید که چقدر طول می‌کشد تا اتاق‌شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق شان مرتب شد، برای آن‌ها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویقشان کنید.

بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از کودکتان هم بخواهید در این کار همراه شما باشد.

پازل هایی متناسب با سن کودک برای او فراهم کنید در انتهای کار کودکتان از تصویری که به وجود آورده است حیرت می کند و دوباره آن را از نو می چیند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب