خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

اینستاگرام زیر ذره‌بین قانونگذاران خشمگین آمریکا

  • 20 آذر 1400 - 12:31
اینستاگرام زیر ذره‌بین قانونگذاران خشمگین آمریکا
قانونگذاران از پیشنهاداتی که رئیس اینستاگرام، برای پرداختن به افشاگری‌های مربوط به اثرات مخرب بالقوه این شبکه اجتماعی بر کودکان و نوجوانان در اولین شهادتش در کنگره ارائه کرد، تحت تأثیر قرار نگرفتند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، «آدام موسری»، رئیس اینستاگرام، چهارشنبه شب در مقابل قانونگذاران مجلس سنا حاضر شد تا از این رسانه اجتماعی در برابر خشم فزاینده دو حزب جمهوری خواه و دموکرات به خاطر آسیب‌های گزارش شده آن به کاربران جوان دفاع کند.

این اولین حضور موسری در کنگره است. او بالاترین مقام شرکت متا (Meta) است، شرکتی که قبلاً فیس‌بوک و شرکت مادر اینستاگرام شناخته می‌شد. پس از افشای تحقیقات داخلی یک افشاگر که گفته بود اینستاگرام تأثیرات خطرناکی روی برخی از نوجوانان دارد، آدام موسری به عنوان رئیس اینستاگرام توسط قانون‌گذاران احضار شد.

آقای موسری، ۳۸ ساله، یکی از مدیران قدیمی فیس بوک (متا) است و از نزدیکان مدیرعامل این شرکت، مارک زاکربرگ به حساب می‌آید. او در سال ۲۰۰۸ به عنوان طراح به شرکت ملحق شد و به تدریج به رتبه‌های بالاتری در فیس بوک، ارتقا یافت. در اکتبر ۲۰۱۸، چند هفته پس از استعفای ناگهانی کوین سیستروم و مایک کریگر، بنیانگذاران این برنامه، او به عنوان رئیس اینستاگرام منصوب شد.

در ماه سپتامبر، اسناد افشا شده توسط فرانسیس هاگن، یکی از کارمندان سابق و افشاگر فیسبوک (متا)، تصویری از شرکتی را ترسیم کرد که نشان می‌داد شبکه اجتماعی فیس‌بوک (متا) و شرکت‌های تابع آن بر سلامت روان برخی از آسیب‌پذیرترین کاربرانش تأثیر می‌گذارد و به‌طور سیستماتیک سود را بر ایمنی خود اولویت می‌دهد. اما اینستاگرام پس از این اتفاق که فرانسیس هاگن تحقیقات داخلی را فاش کرد که برخی از یافته‌های نگران کننده را در مورد نقش خطرناک اینستاگرام در زندگی کاربران جوان، به ویژه دختران نوجوان، نشان می‌داد، مورد توجه قانونگذاران قرار گرفت.

در گزارشات اخیر محققان در یک ارائه داخلی که توسط وال استریت ژورنال گزارش شده است، می‌گویند: یک‌سوم دختران نوجوان می‌گویند این اپلیکیشن باعث می‌شود احساس بدتری نسبت به تصویر ظاهرشان داشته باشند. تحقیقات داخلی همچنین نشان داد در میان گروهی از کاربران نوجوان اینستاگرام گفته‌ شده است که افکار خودکشی را تجربه کرده‌اند، ۱۳ درصد از کاربران انگلیسی و ۶ درصد از کاربران آمریکایی تمایل خود به خودکشی را به اینستاگرام مرتبط کردند. بر همین اساس انتظار می‌رفت که قانون‌گذاران جمهوری خواه و دموکرات از آقای موسری در مورد این تحقیقات توضیحات کافی بخواهند. او همچنین در مورد فناوری زیربنایی برنامه و اینکه آیا کاربران جوان را به سمت مطالب حاوی محتوای خطرناک تر و مضرتر می فرستد، مورد سؤال قرار گرفت.

پس از آن کمیته حمایت از مصرف‌کنندگان سنا جلسه‌‌ای را با رئیس ایمنی جهانی متا، «آنتیگون دیویس» برگزار کرد. دیویس در پاسخ به گزارش‌های منتشر شده، با این موضوع که اینستاگرام مضر است، مخالفت کرد. در جلسه روز چهارشنبه نیز قبل از شهادت موسری، آنتیگون دیویس برای رسیدگی به نگرانی های ایمنی نوجوانان در مقابل کمیته فرعی سنا حاضر شد. دیویس با دفاع از تلاش‌های شرکت گفت: «ما چندین حفاظت را برای ایجاد تجربیات ایمن و متناسب با سن برای افراد ۱۳ تا ۱۷ ساله ایجاد کرده‌ایم.

پس از این اتفاق، از خود «مارک زاکربرگ»، موسس شبکه اجتماعی متا، خواسته شد در کنگره حضور یابد و هرگونه شهادت نادرست دیویس را تصحیح کند. حال نوبت به موسری رسید تا دعوت کنگره را اجابت کند و توضیحات خود را در مورد این موضوع ارائه دهد.

در این راستا با افزایش فشار سیاسی از سوی هر دو جناح علیه شرکت اشتراک‌گذاری عکس اینستاگرام، موسری برای پاسخگویی به انتقادات، برای جلسه استماع حاضر شد. در ابتدای جلسه، آقای موسری عنوان کرد که اینستاگرام نقش مثبتی در زندگی نوجوانان دارد، از جمله کمک به کاربران جوان برای برقراری ارتباط در مواقع سخت.

او همچنین به شک و تردید اعضای کنگره نسبت به متا پی برد و گفت: «می‌دانم که بسیاری از افراد حاضر در این اتاق نسبت به شرکت ما تردیدهای عمیقی دارند، اما می‌خواهم به شما اطمینان دهم که ما نیز همین هدف را داریم. همه ما می خواهیم نوجوانان در فضای آنلاین ایمن باشند.»

در روزهای گذشته، اینستاگرام ویژگی های ایمنی جدیدی را برای کودکان اعلام کرد. آقای موسری به این تغییرات اشاره کرد، که شامل کمک به محدود کردن زمان آنلاین بودن است. ماه گذشته، اینستاگرام شروع به آزمایش یک ویژگی Opt-in به نام “Take a Break” کرد که به کاربران یادآوری می کند در صورت فعال بودن، تا ۳۰ دقیقه از برنامه اعتیاد آور معروف فاصله بگیرند و استراحت کنند. یک روز قبل از شهادت موسری، این ویژگی همراه با اعلام این که اینستاگرام اولین مجموعه کنترل‌های والدین خود را در مارس ۲۰۲۲ راه‌اندازی می‌کند، راه‌اندازی شد. این کنترل‌ها به والدین اجازه می‌دهد زمان صرف شده در برنامه را نظارت و محدود کنند.

سناتور ریچارد بلومنتال ، دموکرات ارشد کمیته فرعی بازرگانی سنا، در خصوص این راهکارها گفت: «انواع گام‌هایی که شما تاکنون پیشنهاد کرده‌اید بسیار ضعیف هستند. “یک تلنگر، یک استراحت، که قرار نیست یک کودک را از اثرات اعتیادآور روی پلت فرم شما نجات دهد.”

 بلومنتال که میزبان جلسه استماع بود،گفته است که دفتر او صدها تماس و ایمیل از والدین درباره تجربیات منفی آنها با اینستاگرام دریافت کرده است. یکی از والدین توضیح داد که چگونه علاقه دخترش به تناسب اندام در اینستاگرام باعث شد تا این اپلیکیشن حساب‌هایی را در مورد رژیم‌های غذایی شدید، اختلالات خوردن و آسیب رساندن به خود توصیه کند.

ریچارد بلومنتال، رئیس کمیته فرعی، در بیانیه آغازین خود اظهار داشت که درست قبل از جلسه استماع، کارکنان او دوباره آزمایشی را برای کشف محتوای خطرناک در اینستاگرام انجام دادند و به راحتی توصیه‌های الگوریتمی را پیدا کردند که محتوای خطرناک را ارائه می‌دهد.

مارشا بلکبرن (Marsha Blackburn)، سناتور ایالات‌متحده از تنسی در مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که دفتر خود او همچنین یک حساب کاربری آزمایشی برای یک نوجوان ۱۵ ساله ایجاد کرد و خاطرنشان کرد که اینستاگرام به طور خودکار پروفایل را به جای حالت “خصوصی (Privet)” روی حالت “عمومی (Public)” تنظیم کرده است.  برخلاف آن چه که اینستاگرام می‌گوید حساب‌های کاربران زیر ۱۶ سال در حالت پیش‌فرض  بصورت خصوصی ایجاد می‌شود.

موسری در این خصوص اظهار داشت که آزمایش دفتر بلکبرن آنچه را که به نظر می‌رسید یک «نظارت» در سیستم‌های اینستاگرام است، نشان داده است، که در آن کاربران زیر ۱۶ سال که از طریق وب برای این سرویس ثبت‌نام کرده‌اند نظارت اصلی بر آنها اجرا نمی‌شود و این شرکت به تازگی از این موضوع مطلع شده و در حال تلاش برای اصلاح آن است و در نهایت موسری اعتراف کرد که اینستاگرام نتوانست مرحله ایمنی را برای ایجاد حساب‌ها در وب فعال کند.

بلکبرن در بیانیه‌های آغازین گفت: «اکنون این چهارمین بار در دو سال گذشته است که با فردی از متا صحبت می‌کنیم و احساس می‌کنم این مکالمه با حالت تهوع‌آور تکرار می‌شود. “هیچ چیز تغییر نمی کند، هیچ چیز.”

در جلسه استماع، موسری رویکرد متا را در مورد گزارش‌های توهین‌آمیز اخیر دنبال کرد و برخی از یافته‌ها را رد کرد. با توجه به اینکه سؤالات سناتورها به شدت بر خطرات اینستاگرام برای کاربران جوان متمرکز بود، موسری استدلال کرد که آنها مزایای آن را نادیده می گیرند. موسری در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی‌ها در مورد ماهیت اعتیادآور اینستاگرام، پدیده‌ای که اکثر کاربران اینستاگرام می‌توانند آن را تأیید کنند، گفت: “با احترام، من معتقد نیستم که تحقیقات نشان دهد سیستم‌های ما اعتیاد آور هستند.”

در جلسه استماع، موسری استدلال شرکت خود را تکرار کرد که بچه‌ها در حال حاضر از این پلتفرم علیرغم شرایط سنی آن استفاده می‌کنند و ساختن یک اپلیکیشن مخصوص کودکان لایه‌ای از ایمنی ایجاد می‌کند که در حال حاضر وجود ندارد.

موسری گفت: “ما می دانیم که کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله آنلاین هستند؛ می‌دانیم که آنها می‌خواهند در سیستم عامل‌هایی مانند اینستاگرام حضور داشته باشند.” و اینستاگرام کاملاً برای آنها طراحی نشده است.

لازم به ذکر است در اواخر سپتامبر، در مواجهه با طوفان شدید انتقادات، موسری اعلام کرد که اینستاگرام برنامه‌های خود را برای توسعه Instagram Kids، نسخه‌ای از اپلیکیشن مخصوص کودکان زیر ۱۳ سال متوقف می‌کند. این شرکت با انتقادات مداوم از سوی جامعه سلامت روان و قانون‌گذاران در ایالات متحده و آمریکا مواجه است و در خارج از کشور نیز معتقدند که اینستاگرام متولی مسئولیت پذیری برای رفاه کودکان و نوجوانان نیست.

این جلسه گاهی لحن احساسی به خود می گرفت، زیرا سناتورها داستان‌هایی غم‌انگیز از والدین و نوجوانان در سراسر کشور بازگو می‌کردند که با نقش اینستاگرام در خودکشی، خودآزاری و استثمار جنسی دست و پنجه نرم می‌کردند. قانونگذاران هر دو حزب از موسری خشمگین به نظر می‌رسیدند شرکت او را به خاطر کندی بیش از حد در اقدام و ناتوانی در بر عهده گرفتن مسئولیت آسیب‌های احتمالی مورد سرزنش قرار دادند.

این جلسه با نمایشی پرتنش به پایان رسید و بلکبرن به موسری فشار آورد تا با والدینی که فرزندان خود را به دلیل خودکشی یا آسیب رساندن از دست داده بودند صحبت کند. رئیس اینستاگرام گفت که متوجه شده است که مسئولیت ایمن نگه داشتن کودکان و همه کاربران را دارد.

قانونگذاران، از جمله آقای بلومنتال و خانم بلکبرن، قوانین قوی تری را برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها با هدف محافظت از کودکان، اجرای بیشتر محدودیت های سنی و توانایی کاربران جوان برای حذف اطلاعات آنلاین پیشنهاد کرده اند.

بلومنتال روز گذشته به خبرنگاران و رسانه‌ها اعلام کرد که هیئت او همچنان ممکن است به عنوان بخشی از تحقیقات خود در مورد امنیت آنلاین کودکان، از متا و شرکت های تابعه آن شهادت بیشتری بخواهد.

جلسات اجرایی فناوری در چند سال گذشته به یک برنامه ثابت تبدیل شده است، اما موسری یکی از برجسته‌ترین مدیرانی بود که از زمان شروع این پروسه به صورت شخصی ظاهر شد.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب