خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
3

اهمیت پرسشگری کودکان و پاسخگویی والدین

  • 27 آبان 1399 - 12:34
اهمیت پرسشگری کودکان و پاسخگویی والدین

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛برنامه «روزنه» با موضوع پرسشگری کودکان و پاسخگویی والدین، در ارتباط تلفنی با دکتر امین رفیعی‌پور (معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. امین رفیعی‌پور در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: کودک از اولین روزهای زندگی خود به «شناختن» روی […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛برنامه «روزنه» با موضوع پرسشگری کودکان و پاسخگویی والدین، در ارتباط تلفنی با دکتر امین رفیعی‌پور (معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امین رفیعی‌پور در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: کودک از اولین روزهای زندگی خود به «شناختن» روی می‌آورد.

وی با اشاره به این که کودک برای شناختن پدیده‌های مختلف به «پرسشگری» روی می‌آورد، اظهار داشت: ‌موضوع پرسشگری در هر سنی به تناسب شرایط و شناخت کودک از محیط پیرامون انعطاف پیدا می‌کند.

معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: کودکانِ زیر ۵ سال به «برقراری ارتباط» و «پرسیدن سوال» و «مشاهده‌ی اتفاقات مختلف» توجه بسیار ویژه دارند.

وی تاکید داشت: کودک همیشه طالب جذب و کسب اطلاعات است و والدین باید اطلاعات درست و مناسبی را در اختیار او قرار دهند.

امین رفیعی‌پور اضافه کرد: اگر کودک راه‌های سالم و صحیح کسب اطلاعات را پیدا نکند، به دنبال‌ مسیر‌های ناسالم خواهد رفت.

وی ادامه داد: جذب اطلاعات از مسیرهای ناسالم باعث می‌شود تا کودک با آسیب‌های متعددی درگیر شود.

معاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تاکید کرد: اگر روحیه‌ «پرسشگری» کودک توسط والدین از بین برود، اعتماد به نفس کودک کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این که کاهش اعتماد به نفس اضطراب کودک را افزایش می‌دهد، عنوان کرد: کودکانی که روحیه‌ی پرسشگری آن‌ها مورد سرکوب قرار می‌گیرد، در سنین بزرگ‌سالی منزوی و گوشه‌گیر می‌شوند.

امین رفیعی‌پور توصیه کرد: پدر و مادر باید به دقت به حرف‌های کودک خود گوش کنند.

وی ادامه داد: برخی اوقات ممکن است والدین جوابی برای پرسش‌های کودک نداشته باشند، در این مواقع، پدر یا مادر باید سعی کنند در نهایت احترام و آرامش ندانستنِ خود را برای کودک تشریح کنند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب