اهمیت نقش پدران در دوران شیردهی

یک کارشناس ارشد مامایی با تاکید بر اینکه پدران حتی می‌تواند عامل شکست مادر در شیردهی به نوزاد خود باشد، گفت: نخستین و مهم‌ترین کاری که پدر می‌تواند انجام دهد، ایجاد فضای مثبت در خانواده برای تسهیل شیردهی مادر است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛

آرزو آقایی، با اشاره به نقش مفید و تاثیرگذار پدران در دوران شیردهی نوزاد اظهار کرد: برخی پدران معتقدند شیردهی رابطه‌ای دونفره بین مادر و نوزاد است که از دوران بارداری آغاز شده است و تصور می‌کنند که تنها باید نظاره‌گر باشند و هیچ دخالتی در فرایند شیردهی نداشته باشند.

وی تصریح کرد: گاهی پدرها  احساس می‌کنند در رابطه عمیق و صمیمی بین مادر و نوزاد، جایی برای آنها وجود ندارد. درصورتی که او می‌تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در شیردهی موفق مادر داشته باشد و تجربه یک شیردهی موفق را به همسر خود هدیه کند.

کارشناس کودکان مرکز بهداشت شماره یک با تاکید بر اینکه پدران حتی می‌تواند عامل شکست مادر در شیردهی به نوزاد خود باشد، خاطرنشان کرد: اولین و مهم‌ترین کاری که پدر می‌تواند انجام دهد، ایجاد فضای مثبت در خانواده برای تسهیل شیردهی مادر است.

آقایی افزود: ایجاد روابط عاطفی به مادر کمک می‌کند که خود از کودکش مراقبت کند. بعد از زایمان مهم‌ترین مسئله در خانواده، داشتن دید و فضای ذهنی مثبت نسبت به شیردهی مادر و تلقی کردن شیر مادر به عنوان اصلی‌ترین نیاز سلامت نوزاد است.

وی با بیان اینکه تعهد و تشویق پدر سبب انگیزه و عشق مادر برای شیردهی می‌شود، گفت: پدر بهترین کسی است که می‌تواند مادر را حمایت کند و به او اطمینان دهد بدن تو به قدرت پروردگار قادر است، هر آنچه که شیرخوار و یا شیرخواران شیر بخواهند تولید شیر کند.

این کارشناس کودک درخصوص روش هایی که یک پدر می‌تواند به مادر شیرده کمک کند،گفت: پدر می‌تواند زمانی که نوزاد از گرسنگی بیدار می‌شود، او را در آغوش مادر قرار دهد. وقتی مادر به نوزاد شیر می‌دهد برای مادر نوشیدنی‌های مغذی تهیه کند، شانه‌های او را ماساژ دهد و از اینکه به فرزندشان شیر می‌دهد، از او تشکر و قدردانی کند. پس از اینکه نوزاد شیر خورد، پدر می‌تواند او را بغل کند تا آروغ بزند، پوشکش را عوض کند و نوزاد را دوباره بخواباند.

آقایی اظهار کرد: برخی از پدران یک یا دو روز از هفته مانند پنج شنبه و جمعه را به انجام کارهای نوزاد به جز شیردهی اختصاص می‌دهند که این کار باعث آرامش مادر شیرده شده و این فرصت را فراهم می‌کند تا او در این مدت کوتاه به کارهای شخصی خود بپردازد.

این کارشناس کودک مرکز بهداشت شماره یک اصفهان درخصوص وظایف مادر گفت: مادر نیز باید شرایطی را برای پدر فراهم کند که اعتماد به نفس کافی برای ایفای نقش خود به عنوان پدر را پیدا کند و همین مسئله به او کمک می‌کند تا بتواند یک رابطه خاص و منحصر بفرد بین خود و نوزاد برقرار کند.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در این حوزه اظهار کرد: زنانی که همسرشان آنها را در دوران شیردهی مورد حمایت قرار می‌دهند، مدت طولانی‌تری به فرزند خود شیر می‌دهند و احساس امنیت و آرامش خاطر بیشتری را تجربه می‌کنند.

آقایی، حضور پدران همراه خانم‌ها در کلاس‌های مشاوره و آمادگی پیش از زایمان و آموزش شیردهی را ضروری دانست و افزود: اینکار سبب آگاهی یافتن آنها از اهمیت تغذیه با شیرمادر و نقش آن در سلامت کودک می‌شود. پدران باید از اهمیت شیر مادر مطلع باشند و مضرات تغذیه با بطری را بدانند.

این کارشناس کودک عوامل موثر بر افزایش شیر مادر را سلامت جسم و آرامش روح مادر، استراحت و خواب کافی داشتن و تغذیه مناسب دوران شیردهی اعلام کرد.

آقایی افزود: شوهر باید به فکر سلامت جسمی و روحی همسرش باشد، سعی کند محیط خانه کاملا آرام باشد، همسرش اضطراب، ترس و نگرانی نداشته باشد، از ناراحت کردن همسرش جدا خودداری کند و در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل جسمی و یا روحی او را نزد پزشک یا به مراکز درمانی ببرد.

وی با بیان اینکه خانمی که شیر می‌دهد، باید از استراحت و خواب کافی برخوردار باشد، تصریح کرد: این امر میسر نمی‌شود مگر زمانی که همسر به مادر در کارهایش کمک کند و یا امکاناتی برایش فراهم کند تا بتواند بیشتر به خود و مراقبت ازکودک بپردازد.

وی به اهمیت تغذیه در دوران شیردهی اشاره کرد و گفت: خانم‌ها در این دوران باید دقیق از غذاهایی که باید مصرف کنند آگاه باشند و این اطلاعات را می‌توانند از مراکز بهداشتی کسب کنند در غیراین صورت ممکن است دچار کم‌خونی، پوکی استخوان و… شوند. وظیفه شوهر نیز این است که غذاهای مناسب همسرش را فراهم سازد./

 

منبع:ایسنا

همچنین ببینید

رنگ‌های خوراکی موجب بیش‌فعالی کودکان می‌شود

کارشناس آزمایشگاه کنترل سازمان غذا و دارو گفت: وقتی کودکان مواد خوراکی با رنگ مصنوعی …