خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
4
ایچنا گزارش می دهد؛

انجام ۶۰۰۰۰۰ “سقط جنایی” سالیانه در کشور!/ صدور ۱۰۰۰۰ مجوز سقط درمانی

  • 17 شهریور 1400 - 23:34
انجام ۶۰۰۰۰۰ “سقط جنایی” سالیانه در کشور!/ صدور ۱۰۰۰۰ مجوز سقط درمانی
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بحث "سقطهای جنایی" در تضاد با سیاستهای جمعیتی مقام معظم رهبری قرار دارد؛ در این سقطها که وزارت بهداشت متولی آن است، گاهی آمار تا ۶۰۰هزار مورد در سال نیز برای آن عنوان می‌شود!

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ دکتر عباس مسجدی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان لرستان با بیان اینکه “تمام تلاش و پیگیری ما آن است که حتی یک مورد سقط جنایی هم در گوشه‌ای از این کشور روی ندهد”، اظهار کرد: این موضوع را به‌جد در کمیته‌ای که به‌دستور رئیس قوه قضائیه و حمایتهای دادستان‌کل کشور با مسئولیت پزشکی قانونی تشکیل شده است، دنبال خواهیم کرد.

هیچ فردی در مجموعه قضائی کشور به‌دنبال عادی‌سازی سقط جنین جنایی نیست

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ گزارشی از سقطهای جنایی که آن را به‌عنوان تهدیدی علیه نظام احساس می‌کردیم در شورای‌عالی قضائی ارائه دادیم، هرچند در آن مقطع عده‌ای که منافعشان در این امر بود، مطلب را به‌گونه‌ای دیگر جلوه دادند اما در دستگاه قضا هیچ شخصی نه در گذشته و نه هم‌اکنون نبوده که بخواهد در موضوع سقط جنین، خلاف شرع یا خلاف آنچه به‌عنوان یک پزشک قسم خورده است عمل کند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ فردی در مجموعه قضائی کشور به‌دنبال عادی‌سازی موضوع سقط جنین جنایی نیست، گفت: مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ در قالب یک ماده واحده، مصوبه‌ای داشت که به تأیید شورای نگهبان هم رسید، بر اساس آن مصادیقی که موجب مرگ جنین یا مادر می‌شود تبیین شد که این موارد مورد توافق مرکز فقهی پزشکی قانونی و علمای قم نیز است.

ارائه ۱۲هزار تقاضا به پزشکی قانونی برای سقط درمانی در سال ۹۹

این مقام مسئول با اشاره به آمار سقط جنین درمانی در پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: در سال گذشته (۱۳۹۹)، حدود ۱۲ هزار تقاضای سقط درمانی به پزشکی قانونی ارائه شد که از این تعداد حدود ۱۰ هزار متقاضی مجوز گرفتند.

مسجدی یادآور شد: آنچه موجب نگرانی ما در حوزه سقط جنین است، بحث سقطهای جنایی است که در تضاد با سیاستهای جمعیتی مقام معظم رهبری قرار دارد؛ در این سقطها که وزارت بهداشت متولی آن است و گاهی آمار تا ۶۰۰ هزار مورد در سال نیز برای آن عنوان می‌شود(!) باید به کنترل و حذف این موارد در کشور برسیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با ابراز اینکه “ما در حکومتی اسلامی زندگی می‌کنیم”، افزود: سازمان پزشکی قانونی ممزوجی از مسائل پزشکی، حقوقی و شرعی است بنابراین تمام اقدامات آن با رعایت کامل شرع، حقوق عامه و مسائل علمی و پزشکی روی می‌دهد.

پزشکی قانونی ایران در مرز دانش دنیا حرکت می‌کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکد به اینکه “مردم ولی‌نعمت ما هستند”، گفت: بالاترین نهضت، نهضت خدمت‌رسانی به مردم است و اگر با این نگرش به مردم نگاه کنیم خود را نوکر و خدمت‌رسان آنها می‌دانیم.

این مقام مسئول ادامه داد: مراجعین پزشکی قانونی افرادی دردمند و متألم هستند و معمولاً افراد خوشحال به ما مراجعه نمی‌کنند بنابراین همکاران ما باید با سعه صدر بسیار با مراجعین دردمندی که به‌دنبال یک آسیب یا حادثه به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند برخورد و ضمن تکریم آنها به درخواستشان رسیدگی کنند.

مسجدی به جایگاه و نقش پزشکی قانونی در پرونده‌های قضائی اشاره و تصریح کرد: دستگاه قضائی، پزشکی قانونی را بازوی قوی کارشناسی در رسیدگی به پرونده‌های قضائی می‌داند چرا که پزشکی قانونی در اجرای عدالت به قاضی کمک می‌کند و با نظرات تخصصی و کارشناسی خود در اجرای عدالت تأثیرگذار است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تأمین عدالت را در همه زمینه‌ها هدف جمهوری اسلامی و خواسته مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: مقام معظم رهبری در مقطعی از عدم تحقق درست عدالت در کشور گله‌مند بودند بنابراین ما به‌عنوان دستگاه قضا وظیفه داریم در جهت اجرای کامل عدالت در حوزه‌های مختلف تلاش کنیم.

سالانه حدود دومیلیون پرونده در پزشکی قانونی گردش کار دارد

وی اعلام کرد: سالانه حدود دومیلیون پرونده که برابر با یک‌سوم پرونده‌های قضائی است، در پزشکی قانونی گردش کار دارد پس تلاش می‌کنیم با بهره‌مندی از علوم روز دنیا بهترین خروجی و نظرات را به قضات ارائه دهیم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی در مرز دانش دنیا در حرکت است، اضافه کرد: دستاوردهای این سازمان در ۴۰ سال گذشته پزشکی قانونی را به جایی رسانده است که امروز می‌توان با قطعیت اعلام کرد، پزشکی قانونی ایران چیزی از کشورهای اروپایی و آمریکا کم ندارد و هرچند تحریمهای ظالمانه ما را در تهیه مواد و تجهیزات با تنگناهایی مواجه کرد اما همین مشکلات موجب حرکت و فعالیت ما در مسیر خودکفایی و بومی‌سازی تجهیزات شد.

مسجدی با اشاره به رونمایی از دو محصول دانش‌بنیان “کیت تعیین هویت ژنتیک” و دستگاه “هموژنایزر” در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، اظهار کرد: رونمایی از این دو محصول نتیجه ایمان به اصل “ما می‌توانیم” و اطمینان به نخبگان و دانشمندان جوانمان و البته کار و تلاش گروهی و جمعی بود که توانست پزشکی قانونی را در تأمین این دو محصول از کشورهای بیگانه بی‌نیاز کند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: پیش از ساخت این دو محصول ناچار بودیم کیتهای تعیین هویت ژنتیک را از آمریکا و اروپا تأمین کنیم که البته در شرایط تحریم مشکلات زیادی از این ناحیه داشتیم اما با تولید این محصول در داخل، نیازهای خود را بدون اتکا به هیچ کشوری در داخل تأمین خواهیم کرد.

وی متذکر شد: با ایمان و اعتماد به جوانان دانشمند کشور در آینده‌ای نزدیک خبرهای خوبی در زمینه تولید و ساخت دیگر تجهیزات و مواد آزمایشگاهی در داخل کشور به مردم عزیزمان خواهیم داد.

اتکا به نیروی داخلی گره‌گشا است

مسجدی با یادآوری اینکه دشمن تلاش می‌کند مردم را از نظام و حاکمیت مأیوس کند، گفت: با وجود گذشت مدتی بسیار کوتاه از شکل‌گیری دولت جدید، سران سه قوه تا کنون چندین جلسه مشترک برگزار کرده‌اند و قطعاً نبود اختلاف بین مسئولین کشور و همراهی و همکاری آنها برای رفع مشکلات جامعه اثراتی خواهد داشت که نتیجه آن به‌نفع مردم و کشور خواهد بود.

این مقام مسئول بیان کرد: دشمن از این موضوع که نظام به مردم ارائه خدمت کند، به‌شدت عصباتی و نگران است و با وجود دستاوردها و خدمات قابل توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ساله گذشته، موضوعاتی مانند فیلم منتشرشده از زندان را دستاویزی برای زیر سؤال بردن این دستاوردها قرار می‌دهد و به‌شدت روی آن مانور می‌دهد.

به‌هیچ‌عنوان زیر بار زور و ظلم نمی‌رویم

وی خاطرنشان کرد: در این مقطع زمانی وظیفه همه ماست که برای پر کردن خلأها و پیشرفت و توسعه کشور و نیز تحقق شعار “ما می‌توانیم” تلاش کنیم زیرا تنها اتکا به نیروهای داخلی گره‌گشا است و نباید برای رفع مشکلات به دیگران و کشورهای دیگر امید ببندیم.

مسجدی یادآور شد: قطعاً ما کشور اهل تعامل، گفت‌وگو و همکاری با دیگر کشورها هستیم اما به‌هیچ‌‌عنوان زیر بار زور و ظلم نمی‌رویم.

  • منبع : باشگاه خبرنگاران

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب