انتقاد از وضعیت امکانات در جشنواره تئاتر کودک همدان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ نمایش «کچل کفترباز» به کارگردانی آزاده انصاری از تولیدات مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که بهار و تابستان امسال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد و در بیست‌وششمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان هم به صحنه رفت.

انصاری درباره ارزیابی خود از این دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به ایسنا گفت: اصولا معتقدم که جشنواره یک دورهمی بزرگ است که هنرمندان ایرانی و خارجی طی روزهای برگزاری آن، یکدیگر را می‌بینند و به تبادل نظر با هم می‌پردازند و از روی هم تأثیر می‌گذارند. اما وقتی جشنواره‌ای بیست‌وششمین دوره خود را سپری می‌کند و به طور متمرکز در یک شهر برگزار می‌شود، انتظار من این بود که سالن‌هایی تخصصی با استاندارد بیشتری داشته باشد.

او یادآور شد: سال 95 با نمایش «ماه پیشونی» در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت و نمایش را در پلاتوی شهید آوینی اجرا کردم. امسال هم در همین پلاتو اجرا با همان شرایط و امکانات چند سال قبل اجرا کردم اما برایم این سؤال مطرح است که چرا امکانات سخت‌افزاری تئاتر در شهر همدان رشد نکرده است؟

این کارگردان تئاتر ادامه داد: رشد و ارتقا پیدا نکردن امکانات سخت‌افزاری تئاتر در شهر همدان کم لطفی بزرگی به مردم همدان، کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به تئاتر و هنرمندان تئاتر است. مجتمع فرهنگی شهید آوینی بسیار بزرگ است و به راحتی می‌توان با ادغام برخی فضاهای آن، چند سالن تئاتر احداث کرد. رشد نکردن امکانات جشنواره تئاتر کودک آن هم در شرایطی که به صورت متمرکز در یک شهر برگزار می شود، دردناک است.

انصاری همچنین با اشاره به حضور چند اثر تولیدی از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در جشنواره افزود: خوب است علاوه بر تهران، مراکز دیگر کانون در سراسر کشور هم فعالیتی این‌چنین داشته باشند. همچنین مراکز تخصصی دیگر نیز باید از فعالان و کسانی که برای تئاتر کودک و نوجوان دغدغه‌مند هستند، حمایت کنند. رشد فعالیت‌های تئاتر مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون، نشانگر این امر است که اگر مرکزی با نگاه تخصصی به موضوع تئاتر کودک و نوجوان بپردازد، اتفاق‌ها و تأثیرگذاری قابل توجهی رخ می‌دهد./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

سرنوشت جشنواره فیلم کودک چه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ رویدادهای هنری یکی از بخش‌هایی بودند که تأثیرات بسیار زیادی از …