خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 1 October - 2022
3

انتظارات ابراهیم فروزش در مورد تولیدات سینمایی کودک و نوجوان از دولت آینده

  • 06 تیر 1400 - 11:10
انتظارات ابراهیم فروزش در مورد تولیدات سینمایی کودک و نوجوان از دولت آینده

به گزارش ایچنا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ابراهیم فروزش، فیلمساز کودک و نوجوان، کارنامه‌ای درخشان در سینمای کودک و نوجواندارد. فعالیت هنری فروزش از سال ۱۳۴۹ در مرکز سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. و بعد از آن، به کارگردانی روی آورد.  فیلم «کلید» اولین تجربه سینمایی او […]

به گزارش ایچنا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ابراهیم فروزش، فیلمساز کودک و نوجوان، کارنامه‌ای درخشان در سینمای کودک و نوجواندارد. فعالیت هنری فروزش از سال ۱۳۴۹ در مرکز سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. و بعد از آن، به کارگردانی روی آورد.  فیلم «کلید» اولین تجربه سینمایی او است که بر اساس فیلمنامه‌ای از عباس کیارستمی ‌ساخته شد.  فیلم دوم او «خمره»، داستانی از هوشنگ مرادی کرمانی است که فیلم برای اولین بار در سینمای ایران موفق به کسب‌ جایزه‌ یوزپلنگ طلایی از جشنواره فیلم لوکارنو شد.

 «مرد کوچک»، «بچه‌های نفت»، «هامون و دریا»، «زمانی برای دوست داشتن»، «سنگ اول» و «شیر تو شیر» از دیگر آثار کارگردانی شده توسط او است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، به سراغ این کارگردان و نویسنده سینمای ایران می رویم تا  انتظارات و مطالباتش از دولت آینده را به عنوان فیلمساز کودک و نوجوان جویا شویم.

فروزش  به مطالبات سینماگران از دولت آینده اشاره ای کرد و  به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت:  من در زمینه سینمای کودک و نوجوان فعالیت دارم و طبیعی است که این قشر، مسائل و چالش‌های اجتماعی خاص خودشان را فارغ از مسائل آموزشی و تربیتی و موضوعاتی که به رشد آنها مربوط است، داشته باشند.

فروزش ادامه داد: حمایت بایسته و شایسته از تهیه، تولید و اکران فیلم‌های کودک و نوجوان در سینما از انتظارات من از دولت آینده می باشد. دولت سیزدهم باید پیگیر نیازها و اولویت های کودکان امروز ایران باشد. بدون تردید که لیست کردن این نیازها و اولویت‌ها در  این گفت‌وگو نمی‌گنجد.

او افزود: دولت می بایست با نگاهی صحیح و منطقی به متن این نیازها وارد شود و آنها را مورد بررسیقرار دهد. گام بعدی نگارش فیلم‌نامه‌های مقتضی و متناسب با این نیازها است و تهیه‌کنندگان به‌خصوصی که انگشت‌شمار هم نباشند، عهده‌دار ساخت این فیلمنامه‌ها شوند.

همتی به اتفاق بخش خصوصی و دولتی نیاز است تا تولیدات سینمای کودک و نوجوان در کشور ما افزایش و رونق پیدا کند. همچنین لازم است که پخش‌کننده‌ها امکان اکران این قسم فیلم‌ها را تسهیل کنند و در نهایت سینمادارها هم به میزان کافی چنین فیلم‌هایی را در سالن‌هایشان به اکران درآورند.

ایشان ضمن اشاره به لزوم قوام عدالت در دسترسی به سینما و تماشای فیلم در اقصی نقاط جغرافیای ایران، گفت:‌ کودکان و نوجوانان ساکن در تمام نقاط ایران به ویژه آنهایی که در مناطق محروم سکونت دارند، باید به نحو کامل و کافی از سینما بهره‌مند شوند و بتوانند مخاطب آثار سینمایی قرار گیرند؛ به ویژه مخاطب آن دسته از آثاری که با محور و مضمون کودک و نوجوان ساخته می‌شود. یک پویش و خیز اجتماعی بزرگ و قابل توجه از حیث تهیه و پخش در سینمای کودک و نوجوان ما نیاز به شکل گیری و تداوم دارد.

حدود ۳۰ الی ۳۵ میلیون کودک و نوجوان  در ایران زندگی می‌کنند. این قشرِ در حال رشد، به اقسام گوناگون حمایت‌ نیاز دارد؛ حمایت‌هایی از جنس حمایت روحی،‌ فکری و پرورشی. فارغ از مسائل روزمره ما که شامل گرانی و امثالهم است، باید گفت که کودکان امروز ما آن‌طور که بایسته و شایسته است، پرورش پیدا نمی‌کنند. در برخی روستاها و مناطق محروم، کودکان و نوجوانان ما از حیث تغذیه وضعیت مناسبی ندارند. که دولت باید اقدامات لازم را انجام دهد تا این وضعیت بهبود یابد.

فروزش ادامه داد: دولت ها ممکن است در آغاز حضورشان شعارهایی هم بدهند اما متأسفانه فردا این شعارها به فراموشی سپرده شود.اما ما نمی توانیم این توده‌های عظیم مردمی را به فراموشی بسپاریم

فروزش این روزها بر پروژه سینمایی«پلو خورش» متمرکز است، در پاسخ به این پرسش که وضعیت ساخت این فیلم سینمایی در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: هنوز به مرحله ساخت نرسیده‌ایم؛ فعلاً در حال کار کردن روی فیلمنامه هستیم

بخش هایی از صحبت های اندیشه معاصر با کارگردان حوزه کودک و نوجوان و انتظارات ایشان از دولت آینده برای بهبود سینمای کودک و نوجوان کشور خدمت شما به نگارش درآمد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب