افزایش ۲۰ درصدی آثار ارسالی به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ مهدی قلعه در نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضوراحمدرضا احسانی مدیر کل ارشاد همدان و مجید قناد دبیر این دوره در سالن مشاهیر تئاتر شهر اظهار داشت: از ۳۱ استان آثاری دریافت کردیم که ۸۲ اثر در بخش کودک، ۵۲ اثر در بخش نوجوان، ۴۸ اثر در بخش خردسال، ۶۶ اثر در بخش نمایشنامه‌نویسی و بیش از یکصد نمایش بین المللی به دبیرخانه رسید.

به گفته وی، در هر کدام از بخش های خیابانی، کودک و خردسال هشت اثر و در بخش های نوجوان و نمایشنامه‌نویسی هر کدام هفت اثر به جشنواره راه یافته اند و در بخش بین الملل نیز آثاری از کشورهای اسپانیا، آرژانتین، فرانسه، بلژیک، ایتالیا، یونان و تاجیکستان در این دوره حضور دارند.

وی افزود: در سال های گذشته در بخش های خیابانی و خردسال طرح اولیه آثار باید به دبیرخانه جشنواره ارسال می شد؛ اما امسال این مرحله را حذف کردیم و کارهای تولید شده را به شرط اینکه نخستین اجرای گروه باشد بررسی کردیم. در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از رضا بابکتقدیر و کتابی از این هنرمند در خصوص تاریخ شفاهی رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه جوایزی خارج از جشنواره از سوی برخی نهادها به نمایش های منتخب اهدا خواهد شد تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست برای چهار نمایش جوایزی را در نظر گرفته است، حوزه هنری همدان نیز یک جایزه اهدا خواهد کرد و همچنین کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استیج چهار جایزه را به گروه ها خواهد داد. سه گروه برتر دانش آموزی از قم، یزد و هرمزگان و همچنین سه نقال کودک نیز در این جشنواره حضور دارند.

دبیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان درباره برگزاری کارگاه های آموزشی نیز گفت: ۴۰ هنرمند از ۱۱ تا ۱۴ آبان از کارگردانان حاضر در جشنواره و استان های محروم در دو کارگاه، آموزش هایی را خواهند داشت که با حمایت کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار می شود.

قلعه تصریح کرد: با هماهنگی های انجام شده در ایام برگزاری جشنواره هر شب برنامه تلویزیونی مجله تئاتر از شبکه چهارم پخش خواهد شد. پوستر این دوره از جشنواره هشتم آبان در شهر همدان رونمایی می شود و بعد از آن در تهران و دو شهر سیل زده نیز بازنمایی خواهد شد.

بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ۱۶ تا ۲۰ آبان در شهر همدان به دبیری مجید قناد برگزار می شود./

 

منبع: ایرنا

همچنین ببینید

کشته شدن دو کودک درآتش سوزی ساختمانی در آبادان

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان گفت: حادثه آتش سوزی در …