اعزام 600 هزار دانش آموز و معلم به اردوهای راهیان نور تا پایان سال

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ علی رمضانی از برگزاری مراسم نمادین افتتاحیه اردوهای راهیان نور روز شنبه 11 آبان ماه با حضور وزیر آموزش و پرورش و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام خمینی (ره) خبر داد.

وی در این باره گفت: امسال به صورت نمادین مراسم افتتاحیه کشوری راهیان نور ساعت 8:30 صبح روز شنبه 11 آبان در حرم مطهر امام خمینی (ره) با حضور وزیر آموزش و پرورش و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با شرکت 4000 دانش آموز از تهران، مازندران، قم، قزوین و البرز برگزار خواهد شد.

رمضانی افزود: همچنین در سراسر کشور به صورت همزمان و به صورت ویدیو کنفرانس 36 هزار نفر از دانش آموزان سایر استانها نیز به تناوب در طول ایام هفته به این اردوها اعزام خواهند شد که در مجموع 40 هزار دانش آموز در این هفته به این اردوها اعزام خواهند شد که کار مشترکی بین آموزش و پرورش و قرارگاه امام حسن عسکری (ع) است و اجرای برنامه نمادین در حرم مطهر امام خمینی (ره) به صورت مشترک بر عهده ادارت کل آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستانهای استان تهران است.

600 هزار نفر از دانش آموزان و فرهنگیان تا پایان سال به اردوهای راهیان نور اعزام می‌شوند

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی گفت: پیش بینی می‌کنیم امسال بتوانیم حدود 600 هزارنفر از دانش آموزان و فرهنگیان را در قالب اردوهای راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در غرب و جنوب کشور اعزام کنیم.

وی درباره ایمنی اردوهای راهیان نور گفت: اولویت ما در استانهایی که از سیستم ریلی برخوردار هستند این است که دانش آموزان را با قطار به این اردوها اعزام کنند و همچنین در مورد ناوگان حمل و نقل جاده ای هم با توجه به اینکه مسئولیت اعزام دانش آموزان به اردوهای راهیان نور بر عهده شرکت جوان سیر ایثار است این شرکت ناوگان خود را برای ایمنی بیشتر تغییر داده و از اتوبوس های جدید برای حمل و نقل استفاده می کند تا به فضل پروردگار ایمنی این سفرها بیش از پیش تامین و تضمین شود علاوه بر این قانون ممنوعیت حرکت اتوبوس ها از ساعت 23 شب الی 5 صبح همچنان پا برجا است و همچنین آموزش های ویژه که به مربیان و همراهان اردوها داده شده که در برقراری امنیت این اردوها بسیار موثر است.

رمضانی خاطرنشان کرد: تاکید آموزش و پرورش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه امام حسن عسکری (ع) بر روی امنیت اردوها است یعنی اگر شرایط امینی سفرها فراهم نباشد باید اردو لغو شود.

وی در مورد آثار تربیتی اردوهای راهیان نور گفت: واقعا باید در این اردوها حضور داشت تا ارزش تربیتی و معنوی این اردوها را درک کرد و به چشم خود مشاهده کرد که چه تغییر و تحولاتی در بین دانش آموزان حاضر در این اردوها ایجاد می شود علاوه بر این حضور راویانی که خود از یادگاران دفاع مقدس  یا روحانیون هستند فضای معنوی خاصی را در اردوهای راهیان نور  ایجاد می کند.

مدیرکل فرهنگی، هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی یاد آورشد: همچنین در اردوهای راهیان نور از خادمان راهیان نور که از دانش آموزان منتخب هستند استفاده شده است که کارگروهی هم برای آموزش این خادمان تشکیل شده که در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند.

وی ادامه داد: بر اساس تاکیدی که مقام معظم رهبری در زمینه اردوهای راهیان نور دارند و این اردوها را یک فناوری برشمردند باید تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشیم که در همین راستا فعالیت ویژه ای از سوی وزارت آموزش و پرورش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با عنوان طرح اردوی شمیم نور برای اجرا در نظر گرفته شده است.

رمضانی یادآورشد: همانطور که می‌دانید اردوهای راهیان نور فقط برای دانش آموزان دوره دوم متوسطه در نظر گرفته شده است در حالی که ما باید فرهنگ ایثار و شهادت را به دانش آموزان دوره ابتدایی و دوره اول متوسطه نیز انتقال دهیم به همین منظور طرح اردوهای یک روزه شمیم نور را برنامه ریزی کردیم که در این اردو برای دانش آموزان بازدید از مقبره شهدا، موزه های دفاع مقدس و شهدا و بازدید از محل شهادت شهدای ترور در نظر گرفته شده است که همین امر باعث می شود دانش آموزان برای اعزام اردوهای تربیتی و معنوی راهیان نور آمادگی بیشتری کسب کنند.

رمضانی گفت: طی دوماه آینده طرح اردوهای شمیم نور از طریق قرارگاه امام حسن عسکری (ع) به استانها ارسال خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، وی تصریح کرد: آموزش و پرورش به دنبال آن است که درحوزه 8 سال دفاع مقدس اقدامات ویژه تری انجام دهد به همین منظور طرح دیگری که در راستای پاسداشت ارزش‌ها و دفاع مقدس باعنوان طرح ملی «لاله های روشن» چهل هزار یادواره، چهل هزار شهید و چهل هزار مدرسه در نظر گرفته شده است که در راستای جریان سازی فرهنگ ایثار و شهادت در مدارس برگزار خواهد شد. /

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

اجرای ۲۳۶ برنامه در حوزه کودک و نوجوان به مناسبت «فتح خرمشهر» در مازندران

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ «محمدعلی یزدان شناس» مدیر کل کانون پرورش فکری مازندران در نخستین …