خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
2

اطلاعیه دادستان بستان آباد در مورد قتل کودک سه ساله

  • 24 آبان 1399 - 10:35
اطلاعیه دادستان بستان آباد در مورد قتل کودک سه ساله

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از فارس ؛دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بستان‌آباد در ارتباط با قتل کودک سه ساله در این شهرستان اطلاعیه‌ای را صادر کرد. در پی حادثه ناگوار و بسیار تلخ قتل کودک سه ساله در شهرستان بستان‌آباد و جریحه‌دار شدن عواطف عمومی، علی محمودیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بستان‌آباد […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از فارس ؛دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بستان‌آباد در ارتباط با قتل کودک سه ساله در این شهرستان اطلاعیه‌ای را صادر کرد.

در پی حادثه ناگوار و بسیار تلخ قتل کودک سه ساله در شهرستان بستان‌آباد و جریحه‌دار شدن عواطف عمومی، علی محمودیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بستان‌آباد بیانیه ای به‌ شرح ذیل صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

خبرپیدا شدن جنازه طفل معصوم به‌نام امیرعلی پاشایان که سه روز پیش مفقود شده بود نه تنها موجب آزرده خاطر و ناراحتی اهالی محترم شهرستان بستان‌آباد گردیده بلکه هر انسانی از شنیدن این خبر ناگوار متاثر می‌شود، بدیهی است این‌گونه جنایات ناشی از دوری از احکام مبین اسلام و قرآن ونتیجه فراموشی خدا و مادیگرایی است.

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: وَلَکُمْ فِی الْقِصَاصِ حَیَاهٌ یَا أُولِی الْأَلْبَابِ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ﺍﻱ ﺻﺎﺣﺒﺎﻥ ﺧﺮﺩ ! ﺑﺮﺍﻱ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﻗﺼﺎﺹ ﻣﺎﻳﻪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺍﺳﺖ ، ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ [ ﺍﺯ ﺭﻳﺨﺘﻦ ﺧﻮﻥ ﻣﺮﺩم ﺑﺪﻭﻥ ﺩﻟﻴﻞ ﺷﺮﻋﻲ ] ﺑﭙﺮﻫﻴﺰﻳﺪ .بقره(١٧٩)

وَکَتَبْنَا عَلَیْهِمْ فِیهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَالْعَیْنَ بِالْعَیْنِ وَالْأَنفَ بِالْأَنفِ وَالْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَالسِّنَّ بِالسِّنِّ وَالْجُرُوحَ قِصَاصٌ فَمَن تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ کَفَّارَهٌ لَّهُ وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ

ﻭ ﻣﺎ ﺩﺭ ﺗﻮﺭﺍﺕ ﺑﺮ بنی‌ﺍﺳﺮﺍﺋﻴﻞ ﻟﺎﺯم ﻭ ﻣﻘﺮّﺭ ﺩﺍﺷﺘﻴﻢ ﻛﻪ [ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻗﺼﺎﺹ ] ﺟﺎﻥ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺟﺎﻥ ﻭ ﭼﺸﻢ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﭼﺸﻢ ﻭ ﺑﻴﻨﻲ ﺑﻪ ﻋﻮﺽ بینی ﻭ ﮔﻮﺵ ﺑﻪ ﺟﺎی ﮔﻮﺵ ﻭ ﺩﻧﺪﺍﻥ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﻧﺪﺍﻥ ﻭ ﺯﺧﻢ ﻫﺎ ﺭﺍ ﻗﺼﺎصی ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﺮ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻗﺼﺎﺹ ﮔﺬﺷﺖ ﻛﻨﺪ، ﭘﺲ ﺁﻥ ﮔﺬﺷﺖ ﻛﻔّﺎﺭه‌ای ﺑﺮﺍی [ ﺧﻄﺎﻫﺎ ﻭ ﻣﻌﺎصی ] ﺍﻭﺳﺖ ﻭ ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﺑﺮ ﻃﺒﻖ ﺁﻧﭽﻪ ﺧﺪﺍ ﻧﺎﺯﻝ ﻛﺮﺩه ﺩﺍﻭﺭﻱ ﻧﻜﻨﻨﺪ، ﻫﻢ ﺍﻳﻨﺎﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﺳﺘﻤﻜﺎﺭﻧﺪ . مائده(۴۵)

و با عنایت به اینکه قوانین جمهوری اسلامی ایران بر پایه دین و شریعت اسلام تدوین شده و حقوق هر انسانی از نظر اسلام محترم شمرده شده است و برابر کنوانسیون حقوق کودک و قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران نه تنها برای کودکان حقوقی قائل شده، بلکه برای جنینی که هنوز متولد نشده نیز در دین مبین اسلام و قوانین جمهوری اسلامی حقوقی قائل شده‌اند و تفاوتی در مجازات قاتل طفل معصوم با یک انسان بالغ در حقوق جزایی ما وجود ندارد و در هر دو مورد اولیا دم حق قصاص دارند.

از این‌رو، دادستانی بستان‌آباد ضمن همدردی با اولیاء دم مرحوم، بر خود فرض می‌داند که با تلاش شبانه‌روزی حقوقی، قضایی و پیگیری از طریق نیروهای محترم اطلاعاتی و امنیتی نسبت به شناسایی عاملان اصلی این جنایت اقدام و در اسرع وقت به اشد مجازات رسانده و موجب تشفی خاطر اولیاء دم گردد.

همچنین خطاب به کسانی که قصد ایجاد ناامنی و نیت سوء در سر بپرورانند اعلام می‌شود، نظام جمهوری اسلامی ایران و سربازان گمنام امام زمان (عج) این اجازه را به آنها نداده و خواب را بر آنها حرام خواهد کرد.

همچنین خطاب به کسانی که قصد ایجاد ناامنی و و نیت شومی در سر بپرورانند اعلام می‌شود، جمهوری اسلامی ایران نه تنها چنین اجازه‌ای را به آنها نخواهد داد بلکه خواب را نیز بر آنان حرام خواهد کرد.

والسلام علیکم ورحمه‌ الله و برکاته

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب