استان سمنان کودک خیابانی ندارد/ برخی کودکان کار با هدایت خانواده‌ها تکدی‌گری می‌کنند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حبیب‌الله خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی، سلامت و زنان و خانواده استان با تاکید بر اینکه مُتکدیان، کودکان کار و کودکان خیابانی باید از هم تفکیک شوند، اظهار کرد: کودکان خیابانی به صورت سازمان یافته در سطح خیابان بدون راهنما و سرپرست فعالیت می کنند که بحمدالله در استان سمنان پدیده ای به عنوان کودک خیابانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کودکان کار، خیابانی و مُتکدیان گاه با هم همپوشانی نیز دارند، خاطر نشان کرد: کودکان کاری که در سطح استان سمنان شاهد آن هستیم، از سوی خانواده‌ها برای تکدی گری به خیابان ها هدایت می شوند.

وی ادامه داد: این کودکان کار و متکدیان مطابق قانون باید توسط شهرداری و نیروی انتظامی از سطح شهر جمع آوری شده و تامین و تجهیز محل نگهداری مُتکدیان نیز بر طبق قانون بر عهده شهرداری است. هزینه نگهداری نیز باید توسط سازمان برنامه و بودجه استان به صورت سالانه تامین اعتبار شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با تاکید بر این موضوع که باید در جمع آوری این افراد برای جلوگیری از تبعات بعدی، دقت لازم را به کار گیرید، افزود: غربالگری مُتکدیان باید در دستور کار قرار بگیرد، برخی از این افراد معتاد هستند که باید به کمپ‌های ترک اعتیاد هدایت شوند، برخی نیز بیمارند که باید دانشگاه علوم پزشکی برای بهبود و سلامتی آنها وارد عمل شود.

وی در ادامه اظهار کرد: برخی از این افراد نیاز مالی دارند که بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) باید برای تامین مشکلات مالی آنها، فنی و حرفه ای برای ارائه آموزش های فنی و مهارتی و در نهایت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز برای فرآهم سازی زمینه اشتغال به کار آنها اقدام ‌کنند.

خجسته پور با تاکید بر این مهم که اتباع غیرمجاز نیز باید طَرد شوند، افزود: برخی از این افراد بدون نیاز مالی و بی دلیل نسبت به کسب درآمد از این راه اقدام می‌کنند که باید به سازمان قضایی معرفی شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در این کارگروه بر وجود تناسب بین جُرم و حکم‌های این افراد تاکید کرد و گفت: جریمه در نظر گرفته شده باید بازدارنده باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان خاطر نشان کرد: نیاز است برای این افراد تشکیل پرونده شود که اگر در مراحل بعدی مجددا جمع آوری و دستگیر شدند، موازی کاری اقدامات برای این افراد صورت نگیرد و با توجه به سوابق موجود تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی شرط اولیه این اقدامات را وجود مرکزی برای جمع آوری و غربالگری این افراد دانست و اظهار کرد: فرمانداری‌ها باید با همکاری شهرداری ها نسبت به استقرار این ‌مرکز اقدام کرده و مسئول این مرکز نیز با حکم فرماندار انتخاب و برای غربالگری نیز هرکدام از دستگاه‌ها باید نماینده ای در این مرکز داشته باشند.

وی با بیان اینکه در مرحله اول در سمنان و دامغان این مهم به صورت ‌پایلوت اجرا شود، افزود: انجام مستمر غربالگری در شهرهای استان باعث خواهد شد تا بسیاری از این افراد احساس ناامنی کرده و کم کم از سطح خیابان‌ها دور شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان تصریح کرد: تا زمانی‌که مردم ما آگاهی پیدا نکرده و به این افراد کمک کنند و تا زمانی که عَرضه وجود داشته باشد، تقاضا نیز وجود دارد بنابراین باید در این خصوص با آگاهی بخشی به مردم، اقدامات فرهنگی در دستور کار قرار گیرد و مردم ما نیز برای کمک و انجام کار خِیر، از طریق مراکز و مجاری مشخص شده و مراکز خیریه اقدام ‌کنند./

 

منبع: ایران خبر

همچنین ببینید

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛اینستاگرام را باز می‌کنم. صفحات شناسنامه‌داری را می‌بینم که پیش از …