اسباب بازی برای کودکان، چهار تا پنج سالگی

ایچنا1؛

کودک در پنج سالگی از کارهای پر تحرک لذت می برد و فعال است و بازی های پر سر و صدا را دوست دارد. مهارت های عضلانی بزرگ و کوچک کودک افزایش یافته و می تواند توازن بدن را به خوبی حفظ کند.
فرصتهای فراهم آورید که کودک و روی یک خط پیچ دار قدم بزنند یا بر روی یک تیر تعادل خودش را حفظ کند. کودک را به مخلوط کردن رنگ های ابتدایی برای ایجاد و ترکیب رنگ های جدید دیگر تشویق کنید و رنگ های ایجاد شده را برای او نام ببرید.
در پنج سالگی کودک دارای تعادل کلی است، حرکات از تکامل بیشتری دارد و می‌توان گفت که در این سن مانند بزرگسالان عمل می کند و به اعمالی همچون شانه کردن و مسواک زدن می‌پردازد.
بهترین اسباب بازی برای کودک در این سن، لگو یا بلوک هاست که با آنها ساختمان می سازد. قیچی کردن کاغذ فعالیتی است که کودک در این دوره سنی نیز علاقه نشان می دهد. بدین منظور، به او چگونگی کار کردن با قیچی و کاغذ ها را یاد بدهید؛ زیرا کودک از سوراخ کردن، بریدن، چین دادن کاغذ، به خصوص کاغذهای رنگی، لذت می برد.
سوراخ کردن کاغذ فعالیت دیگری است که کودک را سرگرم می‌کند، بریدن عکسها و چسباندن آن روی کاغذ، نقاشی کردن با مداد رنگی، آبرنگ و ماژیک مدت زمان زیادی او را سرگرم می‌کند. در این دوره کودک به انجام دادن کارهای دستی، به ویژه بریدن، دوختن و چسباندن علاقه دارد.
استوانه های اندازه گیری برای هماهنگی عمل چشم و دست، شناخت رنگها، تقویت دقت و توجه به اندازه قطعات، طبقه بندی اشیا بر حسب رنگ و اندازه، درک مفاهیمی همچون بلندتر و کوتاه‌تر، کوتاه و بلند، بلندترین و کوتاهترین موثر است.
در این سن فهم مفاهیم وابسته به اعداد، اندازه، وزن، محتوا، فاصله و موقعیت و زمان در کودک افزایش می یابد. در مکالمات از کلمات وابسته به این مفاهیم استفاده کنید و با جملاتی نظیر(( مداد را کنار ساختمان بزرگ قرار بده))، کودک را به بازی تشویق کنید. در ۵ سالگی کودک دارای قوه تصور عالی است و از تماشای نمایشنامه درام لذت می برد. به مناسبت های مختلف و با وسایلی مثل صندوق پول، سطل زباله، قوری و مبلمان اندازه بچه ها نمایشنامه هایی را ترتیب دهید.
کودک در این سن مشتاق کسب آگاهی از جهان اطراف است. گردش های دسته جمعی به مناطق و مکانهای مختلف شهر مثل پارک، ایستگاه آتش نشانی، کلانتری و… در انجام دهید. در این سن کودک توانایی طبقه بندی( دسته بندی) بر طبق ویژگی‌های مشابه را دارد. می‌تواند با لو تو ها بازی کند و دکمه ها را بر طبق رنگ و اندازه دسته بندی کند.
مخلوطی از دانه ها را فراهم کنید و از کودک بخواهید بر طبق نوع آنها را جدا کند. بلوک های مختلف در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید بر طبق شکل آنها را بچیند و جدا کند.
در پنج سالگی کودک شکل آدم را با بدن، صورت دست و پا می کشد، با لوبیا از روی طرح شکل می سازد و می تواند خط راست را با قیچی ببرد. یک قسمت را به خوبی رنگ می‌زند. در این سن کودک بین تخیل و واقعیت در نوسان است، از کلام آهنگ دار و قصه هایی که قطعات تکراری دارند که لذت می برد، معمولاً سعی می کنند آنچه را دیده اند بسازند. کودک در ۵ سالگی چهارضلعی( با مکعبی داخل آن) میسازد و می‌تواند ساختمان هایی بسازد که با دقت روی هم سوار شده‌اند.
کودکان پنج شش ساله در بازی های جمعی پخته تر اند. آن‌ها می‌توانند فکرشان را برای دوستانشان توضیح دهند و به تدریج عزت نفس در آن ها ظهور می یابد. البته نباید اجازه داد این خصیصه به خودنمایی و خودپرستی مبدل شود.
در سن پنج سالگی جمع بازیکنان یک گروه به چهار یا پنج نفر می رسد که می‌توانند برای مدتی بیشتر به بازی خود ادامه دهند. کودکان ۵ ساله نسبت به کودکان ۴ ساله مدت بیشتری تمرکز می کنند، بعضی اوقات یک ساعت به طراحی، نقاشی، مجسمه سازی می پردازند. ولی معمولاً مدت کار آنها از یک ربع تا نیم ساعت است. آنان دوست دارند با گل اشکال و شی به خصوصی خلق کنند و شکل های پیچیده تری بسازند.
کودکان در این سن کنترل بیشتری روی حرکات ظریف بدن داشته و می توانند از وسایل زیر استفاده نمایند:
قیچی، مسواک، آره، مداد، چکش و سوزن برای کوبلن دوزی. تمامی کودکان پنج و شش ساله چابک و پر جنب و جوش هستند. آنها میتوانند جست و خیز نمایند، بدوند، پرسش نمایند، بالا و پایین بروند و بعضی از آنها در فعالیت های ورزشی از قبیل دوچرخه سواری، ژیمناستیک، شنا و اسکی شرکت نمایند.
در پنج سالگی کودکان می‌توانند لی لی بازی کنند، بپرند، طناب بازی کنند، بدوند، از جایی بالا روند، دور خود بچرخند و….. کودک تا سن ۴ الی ۵ سالگی پس از به دست آوردن تجربه کافی به راحتی در بازی‌های نمایشی، اجتماعی پیشرفت می کند. کودکان ۵ ساله قادرند نخست موضوع بازی و نقش خود را در آن انتخاب کنند، سپس نقش های لازم را برگزینند.
کودکان ۵ ساله به فعالیت‌های گروهی علاقه دارند و قوانین و مقررات بازی را رعایت می‌کنند. آنها در سنی هستند که دوست دارند سرگرمی های بزرگتر را تقلید کند؛ سرگرمی های خانه مانند چراغ خوراک پزی، ظرفشویی، اتوکشی، جاروکشی و….

فهرست اسباب بازی های مناسب برای کودکان ۴ الی ۵ ساله
وسایل ساده خیاطی( نخ و سوزن کوبلن)، انواع پازل نه تا ۱۵ قطعه، کلاه مأموران آتش‌نشانی، کلاه افسر پلیس، لباس پرستار و پزشک، وسایل برش و چسباندن( چسب، قیچی)، لگو یا بلوکه های ساختمان سازی، وسایل نقاشی( مداد رنگی، گواش، آبرنگ، ماژیک)، مهره های رج شونده، وسایل ساده نجاری( چکش، اره کوچک)، طناب برای طناب بازی، قطعه های چوبی و پلاستیکی برای خانه سازی، گاری دستی، الاکلنگ، سرسره، تاب، نردبان، لباس های مردانه و زنانه، سه پایه و تخته سیاه، تلفن، ظرف های کوچک غذاخوری و آشپزی، وسایل بازی های تقلیدی، وسایل باغبانی( بیلچه، شن کش و…) آهن ربا، براده آهن، تکه آهن./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

۹ اصل اساسی برای تعامل کیفی و بازی با کودک

اگر صاحب فرزند هستید و نمی‌دانید که برای بازی با کودک خود چه مواردی را …