خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2

از بسته شدن راه بی‌سوادی تا کاهش کودک همسری در زنجان

  • 07 دی 1398 - 14:47
از بسته شدن راه بی‌سوادی تا کاهش کودک همسری در زنجان

به گزارش ایچنا؛ روزنامه صدای زنجان در خصوص جشن ریشه‌کنی بی‌سوادی که بنا بود تا سال ۱۴۰۰ اتفاق بیفتد، از قول معاون آموزش سوادآموزی مدیرکل‌ آموزش و پرورش استان زنجان نوشت: وضعیت استان  در این زمینه تقریبا قابل قبول است و استان به ریشه‌کنی بی‌سوادی نزدیک شده است. اما باید قبول کنیم که در این مسیر مشکلاتی نظیر مهاجرت، […]

به گزارش ایچنا؛

روزنامه صدای زنجان در خصوص جشن ریشه‌کنی بی‌سوادی که بنا بود تا سال ۱۴۰۰ اتفاق بیفتد، از قول معاون آموزش سوادآموزی مدیرکل‌ آموزش و پرورش استان زنجان نوشت: وضعیت استان  در این زمینه تقریبا قابل قبول است و استان به ریشه‌کنی بی‌سوادی نزدیک شده است. اما باید قبول کنیم که در این مسیر مشکلاتی نظیر مهاجرت، مسائل فرهنگی و سیاسی داریم که گاها این‌ موضوع را به تعویق می‌اندازد که در خصوص جشن ریشه کنی بی‌سوادی نیز بی شک اگر جامعه مخاطب ما تنها ۱۰ تا ۴۹ سال باشند، قدم‌های خوبی را تا سال ۱۴۰۰ می‌توانیم برداریم. اما مهاجرت‌های موجود در استان و عوامل دیگری که دراین حوزه مشکل‌آفرین هستند باعث می‌شود که ما به طور متقن نتوانیم بگوییم که بی سوادی تا سال ۱۴۰۰ریشه‌کن خواهد شد؛ هرچند خود معتقدم که یک نفر بی‌سواد هم برازنده استان نیست و باید در این زمینه نهایت تلاش خود را بکنیم. ضمن اینکه اگر ما حتی یک نفر بی‌سواد هم در سطح کشور نداشته باشیم؛ باز هم این نهضت همچنان ادامه دارد  و مهارت آموزی را در رویه کاری خود قرار خواهد داد.

معاون آموزش سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش زنجان با اشاره به اینکه باید سواد را سوادآموزان در تثبیت کنیم که بازگشت به بی‌سوادی نداشته باشیم، گفت: همچنان که به سمت ریشه‌کنی بی‌سوادی حرکت می‌کنیم بایستی به سمت تعمیق سواد نیز حرکت و در این جهت گام برداریم.

فرحناز فتحی با اشاره به اینکه نرخ باسوادی در استان زنجان ۹۵.۱ درصد است، خاطرنشان کرد: ابهر و خرم‌دره با ۹۷.۴ و خرم‌دره با ۹۷ درصد بالاترین نرخ باسوادی استان و ماهنشان با ۸۷.۵ درصد پایین‌ترین نرخ باسوادی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در سال‌جاری در استان برای دوره‌های سوادآموزی در زنجان ۵۳۱۲ نفر ظرفیت در نظر گرفته شده که از این تعداد ۲۲۰۰ نفر در دوره سوادآموزی، ۱۸۱۲ نفر در دوره تحکیم سواد و ۱۳۰۵ نفر در دوره انتقال در نظر گرفته شده است که ما برش استانی می‌دهیم و بر حسب ظرفیت‌ها مشخص می‌کنیم که هر شهرستان چه میزاناز این افراد را در بر بگیرد.

پایگاه خبری همدلی زنجان در خصوص میزان آمار ثبت شده کودک همسری در زنجان از قول مدیرکل ثبت احوال این استان، نوشت: آمار ازدواج کودک همسری در استان کاهش یافته و تنها کمتر از ۷۰ مورد ازدواج در این بازه سنی ثبت شده است.

سید علی شفیعی با بیان اینکه شهرستان‌های خدابنده، ماهنشان و ایجرود بیشترین ازدواج در سن پایین را دارند، افزود: این روند رو به کاهش بوده و استان زنجان در بحث کوک همسری جزو ۵ استان اول کشور رتبه شده است.

پایگاه خبری موج رسا نیز از قول فرماندار ایجرود نوشت: افتتاح پتروشیمی زنجان(شرکت صنایع کشاورزی و کود) به فرآیند و زمان طولانی نیاز دارد.

باب الله فتحی با بیان اینکه برخی ریخت‌ و پاش‌ها، اختلاف‌ها و طی مسیرهای انحرافی باعث طولانی شدن این پروژه شده است، ابراز کرد: خوشبختانه اخیرا پیگیری‌های جدی از طرف مسئولین در حال انجام است.

فرماندار ایجرود با اشاره به خرید برخی تجهیزات پتروشیمی ایجرود، تصریح کرد: دولت برای اجرای این پروژه پیگیری‌هایی را انجام داده و به جد به دنبال افتتاح این پروژه است./

 

منبع: ایرنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب