خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

ادبیات زبان اقوام به کتاب‌های درسی متوسطه وارد شده است

  • 05 دی 1400 - 21:49
ادبیات زبان اقوام به کتاب‌های درسی متوسطه وارد شده است
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: «ادبیات زبان‌های قومی و محلی» از طریق کتاب‌های استان‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی دوره متوسطه وارد کتب درسی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، اصل ۱۵ قانون اساسی تأکید دارد « ‎‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.»

تحقق این اصل از قانون اساسی در مدارس کشور و آموزش زبان و ادبیات قومی سال‌هاست در حال پیگیری است و در نهایت علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به بررسی طرح اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی« تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی در مدارس کشور»، گفت: کار بررسی این طرح به اتمام رسید و ضمن تصویب در کمیسیون به صحن علنی مجلس ارجاع شد.

طبق این طرح، باید از سال ۱۴۰۲ در پایه‌های هفتم و دهم ادبیات زبان‎های محلی و قومی متناسب با هر منطقه به صورت دو واحد اختیاری (دو ساعت در هفته) آموزش داده شود. رسم‌الخط کتاب‌ها فارسی است و استفاده از سایر رسم‌الخط‌ها ممنوع خواهد بود. مرجع تشخیص زبان‌های قومی و محلی هر منطقه فرهنگستان ادبیات فارسی است.

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز در این باره گفته است: طبق اصل ۱۵ قانون اساسی، زبان‌ اقوام مختلف نباید در کتب درسی وارد شود؛ طبق تأکید این ماده قانون اساسی، زبان آموزش، «زبان فارسی» است.  آنچه مورد تأکید مجلس شورای اسلامی است، «ادبیات زبان‌های قومی و محلی» است که باید وارد کتب درسی شود که بخش قابل توجهی از این موضوع از طریق کتاب‌های استان‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی دوره متوسطه وارد کتب درسی شده است.

به گفته او، قرار شده است برای آینده در آموزش «ادبیات اقوام مختلف» در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گام‌های بیشتری برداشته شود.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب