خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
4

اختصاص۹۰۰میلیارد تومان برای آموزش و توانبخشی دانش آموزان استثنایی

  • 08 مهر 1398 - 14:21
اختصاص۹۰۰میلیارد تومان برای آموزش و توانبخشی دانش آموزان استثنایی

به گزارش خبرگزاری ایچنا۱؛ مجید قدمی صبح دوشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از مدرسه شش کلاسه استثنائی بیرجند در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید بیش از یک هزار و ۶۲۰ مدرسه به دانش آموزان استثنایی اختصاص داده شده که نزدیک به ۲۰۰ مدرسه با کمک خیران و نهادها […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا۱؛ مجید قدمی صبح دوشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از مدرسه شش کلاسه استثنائی بیرجند در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید بیش از یک هزار و ۶۲۰ مدرسه به دانش آموزان استثنایی اختصاص داده شده که نزدیک به ۲۰۰ مدرسه با کمک خیران و نهادها ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵۰ هزار دانش آموز در گروه های نابینا، ناشنوا، آسیب دیده ذهنی، اختلال عاطفی، رفتاری، جسمی و حرکتی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند، بیان کرد: همچنین تعداد ۲۴ هزار نفر نیروی انسانی در این مدارس فعالیت می کنند.

معاون وزیر آموزش و و پرورش اضافه کرد: در سال جاری ۹۰۰ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش و توانبخشی این دانش آموزان اختصاص داده شده است.

قدمی با بیان اینکه در سال های اخیر آموزش دانش آموزان استثنایی به سمت آموزش های مهارتی و حرفه ای هدایت شده است، عنوان داشت: در این راستا برای دانش آموزان آسیب دیده ذهنی دوره پیش حرفه ای و حرفه ای و دوره های حرفه ای ساده در حوزه کاردانش پیش بینی شده است.

اختصاص ۷۰ میلیارد تومان برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

وی ادامه داد: دانش آموزان ناشنوا نیز به سمت مدارس کاردانش از جمله رشته های راه و ساختمان، برق، گرافیک هدایت شده اند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور بیان داشت: در حال حاضر کیفیت آموزش در این مدارس به حد مدارس عادی رسیده و دلیل این ادعا نیز قبولی بیش از ۳۰۰ نفر از دانش آموزان استنثایی در کنکور سال جاری بدون سهمیه است.

قدمی اضافه کرد: این نشان می دهد اگر مدرسه ساخته شود، معلم خوب بکار گرفته و محتوای مناسب آموزش داده شود این دانش آموزان نیز می توانند به سطح دانش آموزان عادی برسند و به کفایت اقتصادی هم دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه نخستین محور برای حمایت از این دانش آموزان بحث سرویس ایاب و ذهاب این دانش آموزان است، بیان کرد: در این راستا تلاش کردیم برای مناطق محروم سرویس ایاب و ذهاب رایگان باشد و سالانه بیش از ۷۰ میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده می شود.

پرداخت هزینه های توانبخشی به ۱۷ هزار دانش آموز

معاون وزیر آموزش و پرورش، خدمات حمایتی را یکی دیگر از محورهای حمایتی از دانش آموزان مدارس استثنایی اعلام کرد و گفت: هر دانش آموزی که در این مدارس ثبت نام کند هزینه های دارویی، پزشکی، واکر، عینک، سمعک، کاشت حلزون و مجموعه هزینه های این حوزه را تقبل می کنیم.

قدمی با اشاره به اینکه تاکنون نیز این هزینه ها به بیش از ۱۷ هزار نفر از دانش آموزان پرداخت شده است، افزود: بین سه تا چهار برابر دانش آموزان عادی در مدارس استثنایی برای دانش آموزان هزینه می شود

وی با بیان اینکه در تمامی شهرهای کشور مدرسه استثنایی ایجاد شده است، افزود:  برای گروه اوتیسم نیز تاکنون در ۲۳ استان مدرسه خاص تشکیل شده و در بقیه استان ها دانش آموزان اوتیسم در کنار سایر دانش آموزان مشغول به تحصیل هستند.

هزینه های دوماه آینده مدارس استثنایی واریز شد

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین از ایجاد ۲۸ مرکز شبانه روزی برای دانش آموزان استثنایی روستایی خبر داد و گفت: در جای جای کشور هر کس برای تحصیل فرزند خود درخواست کند زمینه را فراهم کرده ایم و همه خدمات به صورت رایگان است.

قدمی ادامه داد: توانسته ایم در آغاز سال تحصیلی هزینه سرانه دانش آموزان استثنایی، سرانه آموزش حرفه ای و در بحث سرویس ایاب و ذهاب هزینه های مربوطه را برای دو ماهه آینده به حساب مدارس واریز کنیم تا مدیران مدارس بدون دغدغه سال تحصیلی را آغاز کنند.

وی یادآور شد: همچنین امسال برای بخش تجهیزات به ازای هر دانش آموز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به کل مدارس حرفه ای اختصاص یافته است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین در ارتباط با راه اندازی مدرسه اوتیسم در بیرجند گفت: در صورت تأمین زمین تلاش می کنیم این مشکل را تا سال تحصیلی آینده رفع کنیم.

قدمی همچنین برای اختصاص ۵۰ میلیون تومان اعتبار به مدرسه استثنایی مهر شهر بیرجند قول مساعد داد./

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب