اجرای واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ آقای دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: نوبت اول عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال با استفاده از قطره خوراکی پولیو از ساعت ۸ صبح روز ۲۸ دی تا یکم بهمن ۱۳۹۸ در سراسر استان سیستان و بلوچستان انجام می‌شود و نزدیک به ۴۷۳ هزار ۷۸۳ کودک زیر ۵ سال بدون توجه به سابقه ایمن سازی در این هفته دوباره واکسینه می‌شوند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطرنشان کرد: بیشترین خطر بازگشت بیماری فلج اطفال در استان‌های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است از این رو در تمام مناطق شهری و روستایی این استان‌ها (مناطق تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی هرمزگان، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و زابل) عملیات خانه به خانه انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: برای دستیابی به هدف پوشش کامل عملیات در مدت زمان تعیین شده علاوه بر تمام ظرفیت کارکنان بهداشتی مرتبط از کمک داوطلبان سلامت و سایر نیرو‌های کمکی آموزش دیده استفاده خواهد شد.
معاون بهداشت دانشگاه گفت: تعداد ۶ هزار ۵۲۰ نفر نیروی انسانی، عملیات را اجرا و پشتیبانی می‌کنند و واکسن مورد استفاده توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تهیه و تأمین شده است.
وی افزود: در طی این عملیات، همه کودکان زیر ۵ سال شامل ایرانی و یا غیر ایرانی که در استان حضور دارند واکسن تکمیلی فلج اطفال را دریافت می‌کنند.
آقای دکتر طباطبایی گفت: در تمام شهرستان‌ها و مناطقی که عملیات واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال به شکل خانه به خانه انجام می‌شود اطلاع رسانی قبلی توسط مراکز بهداشتی انجام شده و تیم‌های بهداشتی همراه با کارت شناسایی معتبر قطره خوراکی واکسن فلج اطفال را تجویز خواهند کرد.
وی از هموطنان و خانواده‌های ساکن در مناطقی که با اعلام قبلی مراکز بهداشت شهرستان عملیات واکسیناسیون انجام می‌شود، تقاضا کرد حداکثر همکاری با تیم‌های بهداشتی را انجام دهند تا به هدف نهایی که ریشه کنی جهانی این بیماری و سلامت کودکان است رسیده شود./

همچنین ببینید

کودکانی که به کووید-۱۹شدید مبتلا نمی‌شوند

 فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری‌های تنفسی از عوامل شایع پرخطر در ابتلا …