اجرای طرح «مادر بخوان» در ساری/ رشد ۳۸ درصدی عضو کتابخانه‌‌ عمومی ساری

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ ابوذر علیزاده با بیان اینکه با بیان اینکه تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان ۳۸ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: در سال گذشته تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی از ۱۰ هزار و ۲۰۶ به ۱۴ هزار و ۸۴ عضو فعال رسیده است که نشان دهنده استقبال عموم مردم به مطالعه و کتابخوانی است.

وی در خصوص افزایش تعداد اعضای کودک کتابخانه‌ها اشاره کرد، افزود: با توجه به اینکه قشر کودک و نوجوان بسیار حائز اهمیت بوده و آینده‌سازان کشور هستند باید بستر و زمینه مناسب برای حضور کودکان در کتابخانه‌ها فراهم شود در همین راستا با آماده‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی ویژه کودک در محل کتابخانه‌ها و اجرای برنامه‌های فرهنگی  مناسب تعداد اعضای کودک در حال حاضر به ۷۳۱ نفر رسیده است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساری به طرح «مادر بخوان» اشاره کرد، گفت: طرح مادر بخوان توسط کتابخانه‌های عمومی ساری در حال اجرا است و هدف از اجرای این طرح استفاده از ظرفیت مادران به عنوان الگوی کودکان برای جذب کودک به کتابخوانی و حضور در کتابخانه‌ها است.

 

این مسؤول در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه کودکان از پدر و مادر الگو می‌گیرند، طرح مادر بخوان یک طرح کاملا روانشناسناسانه برای حضور کودکان در کتابخانه و مطالعه با استفاده از مادران است.

 علیزاده با بیان اینکه تعداد کتاب‌های امانت داده شده در کتابخانه‌های عمومی ساری نسبت به سال گذشته  ۳۹ درصد افزایش داشته است، گفت: امسال ۱۲۱ هزار و ۳۷۷ جلد کتاب امانت داده شد که نشان دهنده علاقه‌مندی مردم به کتاب و کتابخوانی بوده و دلیل بر پویا و فعال بودن کتابخانه‌ها با استفاده از برنامه‌های فرهنگی است.

 

رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساری اظهار کرد: در سال  گذشته تعداد ۱۷۵ هزار و ۱۴۷ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی موجود بوده که تا هفته کتاب امسال به ۱۸۴ هزار و ۶۲۴ جلد رسیده که رشد ۶ درصدی داشته است.

این مسؤول با اشاره به اینکه طرح چهارشنبه‌های کتابخوانی ویژه شهروندان ارشد(سالمندان) به صورت مستمر در سرای سالمندان اجرا می‌شود، گفت: در این طرح کتابداران با حضور در سرای سالمندان به خواندن کتاب، نقد و بررسی، جمله خوانی کتاب، معرفی کتاب و اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای سالمندان می‌پردازند.

وی یادآور شد: طرح مطالعه با طعم تابستان  در مناطق حاشیه ساری برگزار می‌شود و هدف از این طرح اجرای ویژه برنامه‌های مطالعه و  کتابخوانی در دامن طبیعت است که در فریم، کیاسر، عرب محله و کردخیل برگزار شد.

 

علیزاده به باشگاه کتابخوانی ویژه کودکان و نوجوانان کم توان ذهنی اشاره کرد، گفت: در این باشگاه هر هفته و به صورت مستمر برنامه‌های فرهنگی خاص از جمله معرفی کتاب، کلاس نقاشی، مسابقه کتابخوانی و … برای کودکان کم توان ذهنی برگزار می‌شود./

 

منبع: کودک پرس

همچنین ببینید

نمایش چهار انیمیشن ایرانی در برزیل

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از دنیای سینما ؛چهار فیلم انیمیشن از سینمای ایران …