آینده‌ای بهتر در گروی رشد و بالندگی کودکان/برگزاری کلاس‌های کودک کارآفرین در کانون

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ «سیدحسین پیغمبری» امروز به مناسبت هفته ملی کودک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کودکان شهروندان شریفی هستند که می‌توانند در ساختن آینده‌ای بهتر یار و یاور ما باشند، اگر وضعیت زندگی و رشد و بالندگی آنان مورد توجه باشد.

وی با بیان این که بدون تردید همه نگران آینده کشورمان هستیم، اظهار کرد: قطعاً نگرانی‌هایی در به لحاظ برخی تهدید‌ها و مشکلات برای آینده کشورمان متصور هستیم ولی اگر از اکنون با برنامه‌ریزی دقیق و منظم، آموزش و تربیت کودکانمان را مدنظر قرار دهیم یقیناً می‌توان بخش قابل توجهی از این تهدید‌های آینده را بدون آسیب پشت سر گذاشت یا با آنها مواجه نشد.

مدیر کل کانون پرورش فکری استان اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از مسائل مربوط به کودکان مورد غفلت واقع می‌شود و حتی در برخی حوزه‌ها از برنامه‌های حوزه‌ کودکان و نوجوانان سوء استفاده می‌شود.

پیغمبری خانه‌های بازی و برخی مراکز کودکان که این روزها به صورت گسترده در شهرها در حال ایجاد هستند را یک تهدید بزرگ برای کودکان دانست و گفت: این که صرفاً فضایی را بدون توجه به اصول رفتاری و روان‌شناسی کودک و فقط برای بازی کودکان راه‌اندازی کنیم اصلا نمی‌تواند جوابگوی آنچه که مورد نیاز کودکان است، باشد.

وی نامگذاری هفته کودک را بهانه‌ای برای توجه دادن همگان به اهمیت توجه به حوزه کودک دانست و از مهمترین اهداف این هفته را برجسته‌سازی اهمیت اهتمام به نیازهای این قشر، هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاه‌های مرتبط با حوزه کودک، ارتقای آگاهی جامعه در رابطه با اهمیت این حوزه، اهتمام به کودکان با نیازهای خاص، توجه به هویت‌ ملی و بهره‌مندی از اموزه‌های دین مبین اسلام در حوزه حقوق کودک ذکر کرد.

این مسئول از دیگر رویکردهای این هفته را توجه دادن کودکان به مسائلی مانند آب، انرژی ، محیط زیست و حتی رونق تولید عنوان کرد و افزود: در موضوع رونق تولید ملی از سال گذشته در اقدامی ابتکاری از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش کارآفرینی ویژه کودکان کردیم.

وی با بیان این که در پایان ترم اول این کلاس‌ها شاهد برگزاری بازارچه از تولیدات این کودکان بودیم که مورد استقبال زیادی قرار گرفت، اعلام کرد: به مناسبت هفته کودک دومین بازارچه عرضه تولیدات کودکان کارآفرین را از 24 مهرماه دایر خواهیم کرد.

پیغمبری توجه بیشتر به کودکان مناطق کم برخوردار و ساکن مناطق دورتر از مراکز شهرها تا شعال 30 کیلومتری را از طریق واحدهای سیار و بیش از 30 کیلومتر را توسط کتابخانه پستی کانون، از دیگر رویکردهای کانون برشمرد.

وی همچنین از برنامه‌هایی ویژه کودکان کار، کودکان بیمار بستری در بیمارستان‌ها و حتی کودکان بزهکار کانون اصلاح و تربیت به عنوان دیگر اقدامات در حال اجرای کانون یاد کرد.

به گفته مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در حال حاضر 15 هزار و 755 کودک و نوجوان 6 تا 18 ساله عضو این کانون هستند و در قالب 22 مرکز این کانون شامل 18 مرکز ثابت و 4 مرکز سیار خدمات مختلف آموزشی و تخصصی را دریافت می‌کنند.

پیغمبری در بخش دیگری از سخنانش به تشریح برنامه‌های هفته ملی کودک پرداخت و از مهمترین این برنامه‌ها را اجرای ویژه‌برنامه های فرهنگی و هنری، برپای نمایشگاه کتاب و سرگرمی‌های سازنده کودکان و نوجوانان، برپایی بازارچه خیریه کودکان کارافرین برای اولین بار در کشور، عضویت رایگان کودکان در کانون، دیدار اعضای کانون با برخی از مسئولان، برگزاری جشن مادر و کودک، جشنواره بازی‌های بومی و محلی کودکان و جشنواره ویژه مهاجرین ذکر کرد.

وی همچنین به برگزاری جشنواره قصه‎گویی ۹۰ ثانیه‎ای فیلم در قالب موضوعات «قصه زندگی من» و «قصه‎های شهر من یزد» اشاره کرد و گفت: خوشبختانه استان یزد به عنوان قطب قصه‌گویی کشور مطرح است و افتخارات زیادی را در این زمینه تاکنون کسب کرده است.

پیغمبری در پایان در این رابطه از برگزاری مرحله استانی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با حضور 150 قصه‌گو در گروه‌های «دختران و پسران 12 تا 18 سال»، «زنان و مردان» و «مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها» طی 9 روز کاری خبر داد./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

نجات 2 کودک توسط پلیس گرمسار

رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان سمنان از اقدام شایسته مأمور گشت پاسگاه انتظامی لجران گرمسار …