آموزش سبک زندگی اسلامی‌ و معرفی سیره شهدا در قالب داستان‌، شعر و بازی‌ کودکانه

مسئول بخش کودک و نوجوان موسسه قدرولایت فعالیت‌های این موسسه را در حوزه آثار کودک و نوجوان تشریح کرد.به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ محسن بغلانی مسئول بخش کودک و نوجوان موسسه قدرولایت درباره رویکرد بخش کودک این انتشارات اظهار داشت: ضرورت حضور مؤسسه در حوزه کودک ونوجوان به اصل آغاز فعالیت این مؤسسه یعنی اجرای منویات مقام معظم رهبری و پاسخ به دغدغه‌های معظم له در حوزه فرهنگ برمی‌گردد.

وی افزود: در واقع مؤسسه بیش از ۲۰ سال است که علیرغم ناملایمات زمانه، آتش به اختیار عمل می‌کند. رویکرد مؤسسه در آثار کودک و نوجوان آشنا کردن این گروه با شرع مقدس اسلام، انقلاب اسلامی، تاریخ ایران و اسلام، بیان نظرات امامین انقلاب و آموزش سبک زندگی اسلامی و معرفی سیره شهدای نهضت اسلامی در قالب داستان‌ها، اشعار و بازی‌های کودکانه است.

بغلانی درباره نشر آثاری در این حوزه توضیح داد: آثاری که توسط مؤسسه منتشر شده بالغ بر ۱۵۰ عنوان کتاب است. البته برای تنوع در آثار برنامه‌ریزی هایی صورت گرفته که کاهش تنوع موضوعی و تمرکز بیشتر برموضوعاتی است که بر اساس نیاز سنجی‌ها به دست آمده است. برای ایجاد تنوع و ارتقاء کیفی آثار، استفاده از نظرات اساتید و کارشناسان در حوزه کتاب کودک و نوجوان، هم در نگارش و هم درگرافیک و تصویرگری کتاب کودک ، استفاده از اعضای جدید به عنوان نویسنده، شاعر و تصویرگر را مد نظر قرار داده‌ایم.

مسئول بخش کودک و نوجوان موسسه قدر ولایت با بیان اینکه ما در مؤسسه پنج محور را به عنوان محورهای اصلی تولید آثار کودک و نوجوان مد نظر قرار داده‌ایم به جزئیات اشاره کرد و گفت: این محورها عبارتند از: تاریخ (معاصرـ اسلام و ایران)، فلسفه برای کودک و نوجوان، احکام برای کودک و نوجوان، آداب اجتماعی و سبک زندگی، مسائل روز ایران و جهان.

وی گفت: نویسندگان این حوزه در صورتی که صاحب اثر در یک یا چند محور فوق باشند، می‌توانند اثر خود را برای مؤسسه ارسال کنند. پس از بررسی کارشناسان مؤسسه می‌توانند با ما همکاری داشته باشند. در مورد تصویرگران نیز به همین روال عمل خواهیم کرد. ضمنا از سوی انجمن‌های ادبی و ناشران مانند مجمع ناشران انقلاب اسلامی،مجمع ناشران دفاع مقدس و انجمن قلم ایران و انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان نیز می‌توانند با ما ارتباط بگیرند.

 بغلانی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون ادبیات کودک و نوجوان به رشد و بالندگی خود در موسسه نرسیده است؟ به نظر می‌رسد حرکت کند است، اضافه کرد: مسائل و مشکلات در تمام حوزه‌های نشر وجود دارد و خاص حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیست. استفاده از اصطلاح نرسیدن به رشد و بالندگی مؤسسه در این حوزه را نیز صحیح نمی‌بینم. نگاهی به آثار متنوع منتشره توسط مؤسسه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از ابتدای آغاز تا کنون، رشد صعودی و محسوسی را نشان می‌دهد. ایجاد واحد مستقلی در مؤسسه به عنوان «گل آبی» از انتشارات عمومی قدر ولایت و تجدید چاپ بسیاری از کتب کودک در دورهای بعدی، خود بیانگر رشد و بالندگی مؤسسه در این حوزه است. اما با کند بودن این روند موافقم. علل آن را در چند چیز می‌دانم. اولاً تنوع زیاد در انتخاب موضوعات. در گذشته ما تعداد زیادی موضوع را برای تولید آثار انتخاب می‌کردیم. همین موضع باعث شد میز آثار ما گسترش پیدا کند و آثار کیفیت لازم را پیدا نکنند. از سوی دیگر توجه و پرداختن بیشتر به حوزه بزرگسال، بر تولید آثار کودک سایه انداخته و بیشتر توجه وسرمایه را به خود اختصاص می داد. عدم ارتباط قوی با متخصصان و کارشناسان صاحب نظر در زمینه ادبیات و گرافیک آثار کودک و نوجوان یکی دیگر از نقاط ضعف مؤسسه بود.

این مسئول درباره ارتقای برنامه‌ها و چگونگی آن بیان داشت: در گام جدید مؤسسه که با گام دوم انقلاب نیز همراه شده است ما برای رفع نقاط ضعف اولاً با ایجاد واحد مستقل «گل آبی» ویژه آثار کودک ونوجوان، ثانیاً با کاهش موضوع و تمرکز بر محورهای تعیین شده و ثالثاً بهره گیری از نظرات متخصصین فن، سعی در ارتقاء جایگاه مؤسسه در ادبیات کودک و نوجوان داریم. همچنین سعی داریم تا با افزودن نویسندگان و تصویرگران موجبات تنوع قلم و فرم و تصویر را فراهم آوریم.

مسئول بخش کودک و نوجوان موسسه قدر ولایت تصریح کرد: اما اگر بخواهیم منصفانه به قضاوت بنشینیم باید بگویم، شاید آثار مؤسسه به اصطلاح آثار جشنواره‌ای نیستند و اصلاً ما هیچ سعی و تلاش و کوششی برای حضور در آنها نداشته‌ایم ـ که نقدهای فراوانی به این جشنواره‌ها وجود دارد ـ ولی آثار ما به دلیل اینکه همه آثار تألیفی است و نه ترجمه و به دلیل آنکه بر اساس فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی کشور به نگارش در آمده است، اگر نگوییم بی‌نظیرند قطعا آثار خوبی هستند و این از موضوعاتی است که بسیاری از کارشناسان این حوزه به آن معترفند. مطالعه این آثار برای نسل جدید با توجه به گسترش فرهنگ منحط غربی در سال‌های اخیر اولاً به دلیل  بی‌توجهی مسئولین بر فضای مجازی، ثانیاً به دلیل وجود فرهنگ غربگرا در میان مسئولین فرهنگی ثالثاً به دلیل تهاجم بی‌سابقه و شبیخون قدرتمند فرهنگی، بسیار ضروری می‌دانم. مهمترین پیام آثار مؤسسه در این حوزه گسترش فرهنگ جهاد و شهادت، آشنایی با سیره شهیدان، آشنایی با سیره امام خمینی«ره»، آشنایی با سیره بزرگان دین و آموزش احکام و بیان تاریخ اسلام و ایران برای نسل جدید انقلاب است.

گفتنی است، از آثار محسن بغلانی می‌توان به «قصه‌های شنیدنی از بچه‌های خوب» در ۱۰ جلد با موضوع سیره شهیدان در دوران نوجوانی، مجموعه «شهیدان زنده‌اند» در ۷ جلد که معرفی تعدادی از شهیدان دوران دفاع مقدس به نوجوانان است. مجموعه «قصه‌های شنیدنی از دختران خوب»، «چراغ هدایت» با موضوع اهل‌بیت، «گلهای محمدی و علمدار» با موضوع دفاع مقدس اشاره کرد. در حوزه کودک نیز «مجموعه خانواده دانی» که تا کنون دو جلد آن منتشر شده است با موضوع سبک زندگی، کتاب «فرزند خورشید» با موضوع کربلا، «رویای علی کوچولو» با موضوع دفاع مقدس، «دوستی با دشمن» با موضوع دشمن شناسی، «فرشته‌های باران» با موضوع شکر نعمت‌های الهی می‌توان اشاره کرد./

 

منبع:خبرگزاری فارس

همچنین ببینید

مجموعه هفت‌جلدی «قهرمانان کربلا» توسط انتشارات کتاب پارک برای کودکان منتشرشد

مجموعه هفت‌جلدی «قهرمانان کربلا» توسط انتشارات کتاب پارک برای کودکان منتشر و راهی بازار نشر …