آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی)

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ مرکز کرمانشاه مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه گفت : بینایی‌ سنجی کودکان در ۴۰ پایگاه سلامت اجتماعی بهزیستی استان به عنوان پایگاه‌های دائم آغاز شده و از ۱۵ آبان نیز این طرح در ۳۳۱ مهد کودک استان به عنوان پایگاه‌های موقت اجرایی می‌شود.
دکتر فاطمه رضوان مدنی با بیان اینکه بهترین سن درمان تنبلی چشم کودکان سنین زیر 6 سال است افزود : در بیماری تنبلی چشم ظاهر چشم مشکلی ندارد به همین دلیل چنانچه والدین قبل از شش سالگی کودک متوجه بیماری شوند می‌توان به درمان آن کمک کرد اما با عبور از مرز 6 سالگی کودک با کم بینایی شدید و یا حتی نابینایی مواجه خواهد شد.
مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به مراحل طرح غربالگری بینایی کودکان گفت : بعد از معاینه کودک در پایگاه‌های بهزیستی در سطح شهر و مهد‌های کودک ، افرادی که مشکوک به بیماری هستند به سطح دوم برنامه یعنی (اپتومتریست) ارجاع داده می‌شوند و پس از این مرحله در صورت نیاز نیز به خدمات بالاتر یعنی سطح سوم برنامه (چشم پزشک) معرفی خواهند شد.
این مسئول با اشاره به اولویت پیشگیری از معلولیت‌ها در برنامه‌های بهزیستی اضافه کرد : به منظور پیشگیری از تنبلی چشم کودکان پارسال در طرح غربالگری بینایی ۶۸ هزار و ۲۱۸ کودک سه تا 6 سال در سراسر استان مورد معاینه قرار گرفتند.
وی از والدین خواست از سه سالگی تا 6  سالگی نسبت به مراجعه به پایگاه‌های سلامت اجتماعی بهزیستی و معاینه چشمان فرزندان خود با در دست داشتن شناسنامه اقدام و از سلامت چشمان فرزندشان اطمینان حاصل کنند./

 

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

همچنین ببینید

رفتار تکانشی تهدیدی برای امنیت شخصی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بیتوته ؛معنی تکانش (Impulse) این است که در …