خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 1 October - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

” آشنایی با ایران” در شهر ساموبور کرواسی برگزار شد

  • 26 آذر 1400 - 22:38
” آشنایی با ایران” در شهر ساموبور کرواسی برگزار شد
مراسم " آشنایی با ایران " با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، مدیران انجمن غیر دولتی "کودکان برای آینده بهتر"، شهردار، برخی اعضای شورای شهر ساموبور و تعدادی از دانش‌آموزان منتخب در شهر ساموبور کرواسی برگزار شد و حاضران با تمدن، تاریخ، فرهنگ و هنر کشورمان آشنا شدند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، در ابتدای این برنامه ” لئو پتروف ” رئیس انجمن کودکان برای آینده بهتر، ضمن تشکر از سفارت ایران تاکید کرد که آشنایی کودکان با ملت ها، کشورها و فرهنگ های مختلف، علاوه بر افزایش آگاهی عمومی دانش آموزان، آنها را به شهروندانی با بینش وسیع، دارای روحیه مدارا و همکاری با جامعه جهانی در آینده تبدیل خواهد کرد.

همچنین پرویز اسماعیلی سفیر کشورمان در زاگرب هم طی سخنانی، ایران را مهد یکی از مهمترین و پیشروترین تمدن های بشری در زمینه دانش، فرهنگ و هنر خواند و گفت: اولین تلاش های بشر برای ساخت چشم مصنوعی حدود ۵ هزار سال قبل در شهر سوخته، تاسیس اولین دانشگاه جهان بنام جُندی شاپور در حدود ۱۷ قرن پیش و همچنین ساخت اولین سفالینه های ساخت انیمیشن در ایران باستان مورد تایید دانشمندان و نهادهایی مثل یونسکو قرار گرفته است.

وی به تنوع بی نظیر جغرافیایی و آب و هوایی کشورمان اشاره کرد و افزود: جمعیت ۸۵ میلیونی ایران شامل اقوام، زبان ها، پوشش و سبک زندگی منحصر به فردی است که در کنار یکدیگر زندگی می کنند و این موضوع یکی از برجسته ترین جذابیت ها برای گردشگران خارجی است.

سفیر کشورمان زبان فارسی را یکی از قدیمی ترین و شیواترین زبان های کهن جهان دانست که تاثیر خود را بر فرهنگ و ادبیات بخش زیادی از کشورهای جهان در قاره های مختلف بر جای گذاشته است و از مهمترین اشتراکات فرهنگی ایران و کرواسی نیز حداقل سه هزار واژه کروات است که دارای ریشه فارسی هستند.

در ادامه این مراسم که همراه با نمایش انواع نقشه، عکس و فیلم های برگزیده از کشورمان همراه بود؛ ” ایوُنا دنک ” ایرانشناس کروات توضیحات مشروحی در خصوص تاریخ، جغرافیا، جاذبه های گردشگری، شهرهای مهم، صنایع دستی، فرهنگ و هنر ایران به حاضران ارائه داد.

در بخش دیگر برنامه، سازهای سه تار، سنتور، دف و قانون به حاضران معرفی و گلچینی از بهترین آثار موسیقی سنتی ایران به نمایش در آمد. همچنین مسابقه اطلاعات عمومی و نقاشی در مورد ایران برگزار و به دانش آموزان برگزیده هدایایی از سوی سفیر اهدا شد، در انتهای مراسم نیز از حاضران با غذا و شیرینی ایرانی پذیرایی به عمل آمد.

مراسم ” آشنایی با ایران ” به میزبانی انجمن «کودکان برای آینده بهتر» و همکاری موسسه گردشگری پرسپولیس کرواسی شامگاه پنجشنبه در شهر ساموبور کرواسی برگزار شد.

  • منبع : ایرنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب