آیا به نوجوان خود اجازه کار پاره وقت بدهیم؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ از آن جایی که نوجوانی، دوران کسب علم است برخی والدین اجازه فعالیت‌های کاری به فرزندان خود نمی دهند، تا آسیبی به درس خواندن آنها وارد نشود. در این نوشتار برآنیم که به این سئوال پاسخ دهیم که «آیا به نوجوان خود اجازه کار پاره وقت بدهیم؟»

کار پاره وقت در مرحله پایانی نوجوانی، جوان کم کم آنچه را والدینش قبلا گفته اند درک می‌کند؛ گاهی پولی که با آن سر می‌کنیم کمتر از مقدار پولی است که بسیاری دارند، و اغلب هم باید با پولی سر کنیم که کمتر از مقداری است که به آن نیاز داریم. بنابراین، جوان برای این که برای انجام دادن کارهای مورد علاقه اش آزادی عمل داشته باشد، به دنبال کار می‌گردد تا کسب درآمد کند. در حالی که کودکان دوست دارند در کانون خانواده و تحت سرپرستی و حمایت والدین زندگی کنند.

دوست ندارد… جوانان دوست ندارند در کنار خانواده و با پول تو جیبی کمی که از آنها می‌گیرند زندگی کنند. آنها دلشان می‌خواهد پابه پای دوستان پولدار خود پیش بروند و مثل آنان ولخرجی کنند. آنها دوست دارند مثل افراد بزرگسال رفتار کنند. به همین دلیل، زندگی آنها پرهزینه تر از زندگی کودکان است، گر پس به دنبال کارهای پاره وقت هستند. وقتی جوان کاری مناسب پیدا می‌کند و می‌تواند روی درآمد آن حساب کند، احساس می‌کند بزرگ شده است، در واقع همین طور هم هست. او در مقابل کاری که انجام می‌دهد پول دریافت می‌کند و این کاری است که تا پایان عمرش انجام خواهد داد.

تحلیل درست رفتار نوجوان اگر می‌خواهید دختر یا پسرتان یاد بگیرد که با رعایت نظم و انضباط کار و موقعیت خود را حفظ کند، به جنبه‌های مثبت کارکردن جوان توجه کنید؛ خلاقیت در یافتن کار پاره وقت، جرئت و جسارت در مصاحبه کاری، قابل اطمینان بودن برای حفظ شغل، پیروی از رئیس در کار، همکاری با همکاران، صبوری در کار با مردم (که مهم ترین شرط برای استخدام نوجوان است). این مسئله همچنین اتکا به نفس او را نشان می‌دهد، این که می‌داند مهارت‌های لازم در دنیای کار و کسب درآمد را دارد. همه این‌ها که گفتیم جنبه مثبت کار کردن نوجوان است. اما جنبه منفی اش این است که ممکن است نوجوان به خاطر درآمدی که از کار کردن به دست می‌آورد، علاقه ای به ادامه تحصیل نشان ندهد چون با کسب درآمد رضایت بیشتری به دست می‌آورد تا با ادامه تحصیل. دیگر جنبه منفی کار کردن این است که او در محیط کار با افراد مختلف آشنا می‌شود، این آشنایی‌ها ممکن است او را در معرض خطر اعتیاد و مصرف باد گوناگون قرار دهد. همان طور که نوجوان در کنار بزرگترها مشغول به کار شود، کار می‌تواند رشد او را تسریع کند. بنابراین والدین باید به کارهای نیمه وقت به عنوان فرصتی برای رشد جوان نگاه کنند که با تجربه‌های زیانبار همراه است.

تقویت استقلال درخواستی او رانندگی با خودرو، قرار ملاقات گذاشتن و کسب درآمد – هر کدام از اینها، استقلال درخواستی او را تقویت می‌کند، چه برسد که هر سه را با هم داشته باشد. باید به این نکته هم در کنار سایر مواد توجه کنید./

 

منبع: سپهرغرب

همچنین ببینید

بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد/ وجود 2400 خانوار نیازمند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی …